Čas pro hrdiny

Jerson
6.3.2008 08:28
V mých hrách a povídkách se občas vyskytují šedivé bytosti. Základem byli protossové ze Starcraftu s dopracovanými detaily, ale časem byli velmi předěláni, jak ostatně uvidíte dále.

Vědci jim začali říkat "Etheralové", ale pro většinu lidí to jsou prostě "šediváci". Můžete je brát jako dobré nebo jako zlé - jim na tom nezáleží, stejně tyto kategorie nedokážou pochopit.
Autorská citace #41
14.12.2008 20:11 - Alnag
Mně tedy také přijde poměrně odvážné i předpokládat, že naše představy o uspořádání světa (o nějaké existenci atomů atd.) jsou na 100% správné a univerzálně platné a z toho vyvozovat nějaké dalekosáhlé závěry.

Ve skutečnosti je to všechno jen určitý, nám za současných okolností nejlépe přístupný popis pozorovaných jevů, ale určitě to není dokonalý popis reality z kterého lze vyvozovat takové dalekosáhlé závěry. Navíc v tom čtu takovou arogantně lidský diktát o tom, co je živé a co není a na základě domnělé vlastní vševědoucnosti odvážná tvrzení...

Představte si, že by se tímhle stylem vybavovali bakterie na vaší pokožce. "Mnohobuněčné organismy?" "To je teda pěkná blbost. Naše poslední výzkumy jasně ukazují, že to je nemožné..."

Co kdyby třeba celé planety byly živé, jen jejich životní cyklus byl tak pomalý, že by byl pro nás nezaregistrovatelný a my byli jen hejno parazitů na povrchu...
Autorská citace #42
14.12.2008 20:49 - SEBastian_Chum
Autorská citace #43
14.12.2008 20:51 - Colombo
Krása, já se jenom můžu usmívat a smát se Fritzovi, který věří ve vědu:)

Mimochodem, co je živé a co ne je jen pohopouhý konsensus. Dohoda.
Autorská citace #44
14.12.2008 21:49 - Jerson
Protože jsem se tu chtěl bavit o Protossech, odpovím pouze SEBovi (ostatním však děkuji za vyjádření názorů na život, zejména těm co se se mnou shodují)

SEB píše:
jak vlastně tedy ten svůj konec chtějí řešit? schválně si přivodí nějakou chybovost, aby měli důvod dál ji překonávat?:)

Konec už v podstatě nastal.

Jejich poslední, přesněji předposlední pokus bylo vytvořit artefakt, kterým by mohli v omzeném prostoru měnit fyzikální principy. Pokus se podařil - naneštěstí pro protossy i zbytek vesmíru se ona sféra s jinými fyzikálními zákony neřídila zákony okolí, tedy nechtěla zůstat omezená.

Aby ji dokázali uzavžít do (uvnějšku) omezneého prostoru, spotřebovali protossové většinu energie ze svých zdrojů a tři čtvrtiny energie z jednotlivých protossů - tedy něco jako sebegenocida. Jejich počty jdou do desítek milionů, tak si asi představíš, kolik je to mrtvých.

No, a výsledek tohoto pokusu pak vezli přes malý kousek galaxie do nejbližší černé díry. Skončili s ní na Zemi, mezitím ti co zůstali vyvinuli ovladač, pomocí kterého ta sféra mohla (snad) zničit sama sebe.

Po kratším čase (v měřítkách protossů, tedy asi dva tisíce pozemských let) se tyto dva artefakty potkaly v jeden čas na jednom místě a jejich pokud byl definitivně uzavřen.

Za nějakých pět, možná spíše dvacet tisíc let se jedna loď vrátí ze Země na protosskou planetu a přiveze poznatky o výsledku celého pokusu (totiž že nebezpečí zničení vesmíru bylo odstraněno) a zprávy o nové civilizaci. Až protossové nashromáždí dostatek energie, vyšlou na Zemi výzkumné lodě, které přiletí za dalších pět tisíc let (rychleji to prostě neumí) Takže suma sumárum pokračování jejich příběhů s lidmi bude někdy v roce 30 000 pozemského letopočtu a je otázka, co vlastně najdou - a zda vůbec lidi ještě najdou. Ale spíše ano - jen už neumím domyslet, jak takové setkání bude vypadat.

Nicméně než protossové doopravdy skončí, čeká lidi ještě strašně moc příběhů, ve kterých mohou figurovat oni i protossové dohromady. To jsou otevřená vrátka pro případ, že by mě někdy napadlo pokračování :-)
Autorská citace #45
14.12.2008 21:50 - Fritzs
Gurney píše:
Nejsem úplně přesvědčen že "naše současné znalosti" jsou dostatečné k vymezení jediných správných podmínek pro vznik života.


Akle nemáme nic lepšího pro jejich vymezení...

Colombo píše:
Mimochodem, co je živé a co ne je jen pohopouhý konsensus. Dohoda.


Samozřejmě, nikdy sem netvrdil opak.

Alnag píše:
Co kdyby třeba celé planety byly živé, jen jejich životní cyklus byl tak pomalý, že by byl pro nás nezaregistrovatelný a my byli jen hejno parazitů na povrchu...


Jednu můžeme pozorovat hodně z blízka a můžeme ji zkoumat i do minulosti (geologie, geofyzika)... kdyby byla "živá" tak by si toho už někdo všiml... leda, že by nám tuto skutečnost zatajili ilumináti :)



Autorská citace #46
14.12.2008 21:57 - Gurney
Fritzs píše:
Akle nemáme nic lepšího pro jejich vymezení...

Potom se ale netvařme že hypotéza na základě tak omezených znalostí je jediná možnost.
Autorská citace #47
14.12.2008 21:58 - sirien
Píše:
Krása, já se jenom můžu usmívat a smát se Fritzovi, který věří ve vědu:)

No... já taky docela věřím ve vědu. Z hlediska výsledků a postupů to je jediný způsob který skutečně přináší možnost manipulovat s naším okolím a úspěšnost této manipulace tak nějak dokazuje že pomocí vědy v našem poznání minimálně docela dobře aproximujeme skutečnost. Ale to je diskuse najinam, nesmí se hlavně zapomenout že skepse je základním kamenem fungující vědy...

Píše:
Vazba Si-Si je o půlku slabší než C-C... rovněž křemík postrádá pro uhlík charakteristickou schopnost řetězení (která je dosti zásadní pro tvorbu jakýchkoliv struktur založených na Si). Rovněž vazba Si-H jepodstatně slabší než C-H, ale to jenom tak na okraj...

Pro formu života odlišnou od té naší existující v odlišném prostředí mohou být všechny tyto vlastnosti výhodnější. Je to trochu ujetá představa, ale na druhou stranu nemáme tušení, co se na planetách v jiných soustavách nachází.

Píše:
Virus se neumí *sám* rozmnožovat, nemá vlastní metabolismus, ergo není živý... nebo tak mě to zase říkali na přednášce ze struktury a funkce buňky.

To je dost hloupé vymezení, vezmeme-li v úvahu že nepřímo je spousta organismů závyslá na jiných co do své existence (každý predátor, prozačátek) a některé z nich dokonce velmi, velmi fatálně (symbiotické bakterie v našich tělech by bez nás jako hostitelů byly stejně nahrané, jako viry bez "cizích" buněk, larvy některých much a vos se také musí vyvýjet v ještě žijícím organismu, na němž parazitují, takže by se bez něj také nemohly rozmnožovat... atd.)

Píše:
Mimochodem, co je živé a co ne je jen pohopouhý konsensus. Dohoda.

Také dobrá poznámka. Celý koncept života je jedna z věcí, která je vesmíru a fyzikálním zákonům dost ukradená.
Autorská citace #48
14.12.2008 22:01 - Colombo
sirien: nenene, jedna věc je chápat principy vědy a druhá věc je věřit ve vědu! Věda se nemýlí, to ne. Mýlí se lidé, kteří si závěry vědy vysvětlují jako dogmata!
Autorská citace #49
14.12.2008 22:16 - Fritzs
Sirien: Nicméně i endoparazité mají vlastní metabolismus, což viry nemají.
Autorská citace #50
14.12.2008 23:13 - SEBastian_Chum
jerson: jo to je dobrý, líbí se mi že to je downgradelý a přitom to nějak zásadně neodvádí pozornost od lidí nebo to nedegraduje (nebo naopak nepozdvihuje) co jsou lidi zač, jak bývá v SF zvykem...

určitě bych být tebou další ta setkání zrealizoval, možná udělal nějakej zajímavej svět ve kterym společně s lidma existujou i další takhle pokročilý nebo hodně podivný rasy... tak pokročilý že je to z hlediska lidí úplně jedno a skoro nás neovlivňují.
Autorská citace #51
15.12.2008 03:20 - sirien
Fritzs: Na tom nesejde. Možnost množit se, možnost vyvíjet se. Viry splňují oboje.

Jinak se mi líbí jak tu jedou dvě separátní diskuse v jednom tématu :)

Jerson: Vzhledem k tomu, že v naší hvězdné soustavě (v okolí Země) nefunguje PSI energie která je základem Prtotoské civilizace, tak myslím že to setkání za 30 000 let bude nejspíš dost nudné :)
Autorská citace #52
15.12.2008 07:37 - Jerson
Siriene, předpokládám, že k onomu setkání dojde třeba na Marsu - kdejaký sci-fi svět předpokládá, že za pár tisíc let bude kolonizována každá bližší planeta a Země zůstane zplundrovaná, opuštěná a zapomenutá :-)

SEBe, už před lety jsem zjistil, že tíhnu spíše k settingům, ve kterých kromě lidí figuruje jen jedna další mmozemská rasa (humanoidní). Třeba svět Lebkounů mi přišel dost dobrý pro RPG kampaň.

Ostatně i počet druhů ve svém fantasy světě jsem omezoval, ve výsledku byly dva - humanoidé a hexooidé (humanoidní bytosti s křídly). Na světě STarcraftu se mi líbil právě ten omezený počet ras, a naopak jejich vylký počet je třesně to co se mi nelíbí na světě Star Wars a hlavně Star Trek, kde jsou ještě navíc velmi podobní lidem.

Díky svému minimalismu a perfekcionismu raději rozpracuju jednu rasu do detailů a odlišně od lidí, než abych udělal deset různých ras vytvořených jako jednostranně zaměřené lidi.

Ostatně jako svět pro RPG můžu v případě nutnosti použít StarCraft, jen vyškrtnu teleportace a podobné věci, které se mi nelíbí.
Autorská citace #53
15.12.2008 10:03 - Colombo
starcraft má spoustu ras, jen málo z nich se dostalo do hry Velké trojky. Oni protosové si dali za úkol chránit tyto nižší rasy(mezi nimi i lidi), ale jaksi se to zvrtlo:)
tedy, to by byl origo příběh jedničky a datadisku, jak si to blizzard změní pro dvojku, bůh ví..
Autorská citace #54
15.12.2008 10:30 - Jerson
Humanoidních a inteligentních (ve smyslu lidském) moc nemá, živočišné fruhy asimilivané zergy teď pomíjím, ti nejsou přiliš důležití.
Autorská citace #55
15.12.2008 10:32 - Colombo
Ono se o nich moc nemluví, jen o tom, že Xel'Naga znala nějaké ty rasy, chránila je, ale nezasahovala do jejich vývoje.
Autorská citace #56
15.12.2008 11:24 - sirien
Nevím. V tomhle směru trpím takovou lehkou schizofrenií. Na jednu stranu jsem na tom obdobně jako Jerson - ani ve fantasy ani ve sci-fi se nebráním jiným rasám, ale v obojím mám raději když jich je méně, ale o to více jsou nějak skutečně jiné. Když jich je míň tak to působí tak nějak důvěryhodněji, smysluplněji, mohou být propracovanější.

Na druhou stranu si ale dokážu užít i pravý opak - ale v tom případě to musí být podle hesla "když už, tak už". Šílený svět DnD ve kterém existuje celý Monster manual a ve kterém je skoro až těžké najít některou rasu ve dvou jedincích, Star Wars, kde mimozemský bar je skutečně mimozemský (i když dle canonu je většina ras vývojově odvozena od lidí) .
Star trek mi v tomhle přijde trapnej, se svojí tunou hloupejch vysvětlení proč jsou rasy humanoidní a přemýšlí obdobně jako lidé (Vulkánci jsou odlišní, protože jsou silně racionální... to není NIC nelidského, to je antropomorfismus mimozemského myšlení jak noha od stolu kterou dostanete v hospodě mezi oči)
Autorská citace #57
15.12.2008 11:33 - Colombo
D'n'D mi právě v tomhle moc nesedne....

Ale začal jsem přemýšlet o světě, kde by se jakousi vyšší magií dostala tlupa, tedy celý kmen, nebezpečných a drsných válečníků, jež si podmanili svůj domovský svět a ve snaze podmanit si další světy vytvořili prostorovou trhlinu a přesunuli část svých bojových sil do jiného světa, obývaný lidmi a ještě někým, s cílem si jej podrobit stejně, jako to udělali se svým domovským. Jenže celý vtip by byl v tom, že by to byli půlčíci a byli zvyklí na trochu jiné velikostní podmínky:)
Autorská citace #58
15.12.2008 11:36 - sirien
SEB píše:
http://www.newscientist.com/article/mg18524911.600-13-things-that-do-not-make-sense.html

1 - placebo efekt. Nic velkýho, to že mozek ovládá tělesnou biochemii skrze nervy, hormony aj. víme už dost dlouho. To že je myšlení sugestibilní víme už taky dost dlouho. Jediný co je je to že neznáme přímo princip jak se to vzájemně mísí, ale neni to zrovna mystérium nad kterým bych se pozastavoval

2 - tohle taky neni zrovna dokonalá ukázka mystéria, jedním z řešení může být jeden z "paradoxů" relativity - pohybuješ se c, ale z A do B dorazíš rychleji než c, protože se spolu s Tebou rozpíná prostor. Možných vysvětlení je víc, třeba to že jsme špatně sečetli velikost/stáří vesmíru aj.

3 - příliš energetické paprsky - nic moc zajímavýho, vezmeme-li v úvahu že se bavíme o jednotlivých protonech a to, že kvantová mechanika se s Einsteinem dost tluče, přestože obě poskytují pravdivé výsledky ve svém rámc. Nejspíš nějakej kvantovej jev.

na ostaní se mrknu pak, ale čekal jsem teda něco víc záhadného :)
Autorská citace #59
15.12.2008 12:02 - Jerson
Colombo - stvořitelský komplex Xel´Nagů jsem vyškrtnul úplně, mám takto vytvořených historií světa plné zuby. "Byli utramocní a ultrageniální, a tak vzali nějaké slibné loosery a udělali z nich mocné a inteligentní, a ti je pak porazili, a bla bla bla ..." - tohle všechno odle mě svědčí hlavně o lidském myšlení a obavách.

Příadně podmínka, že se rasa musí vyvinout evolučně - jako se jednou podivil Argonantus, v jakých podmínkách museli protossové existovat, že se vyvinuli právě takto. Myslím si, že v určité fázi můžou tvorové měnit sama sebe a upravovat své potomky podle svých představ, a to zpětně bude ovlivňovat další změny, takže mí protossové jsou takoví, protože se tak vytvořili sami.
Autorská citace #60
15.12.2008 12:06 - sirien
Hm. Warhammer fantasy roleplay... Warhammer 40k.
Jerson, protosové 1938... Jerson, protosové 30 038.
Ani nevim co z toho bych si zahrál radši... asi to druhý, to jsem ještě nehrál :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.0013089179992676 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
1 až 20 z 25 >
ČAS 0.062684059143066 secREMOTE_IP: 3.237.178.126