Čas pro hrdiny

Jerson
6.3.2008 08:28
V mých hrách a povídkách se občas vyskytují šedivé bytosti. Základem byli protossové ze Starcraftu s dopracovanými detaily, ale časem byli velmi předěláni, jak ostatně uvidíte dále.

Vědci jim začali říkat "Etheralové", ale pro většinu lidí to jsou prostě "šediváci". Můžete je brát jako dobré nebo jako zlé - jim na tom nezáleží, stejně tyto kategorie nedokážou pochopit.
Autorská citace #21
13.12.2008 12:25 - SEBastian_Chum
antropoprvky jsou obecně užívané kvůli ztotožnění. jen málo ojchylů vyloženě vyhledává něco skutečně mimozemského.

díval ses na něco ze hry Mass Effect? tam jsou sice emzáci hrozně tuctoví (všichni v podstatě antropo) ale je zajímavé jak si pohráli s jejich minulostmi a kulturami.

je tam jedna rasa co vznikla z ohromných dravých ptáků - takže mají na rukou a nohou pařáty, zajímavě ohebné klouby a lehké kosti. fyziologické prvky které se mi docela líbí pro něco jako protossy, protože protossové samotní jsou ještě dost klasičtí...

neříkám zapřít inspiraci (to warhammer 40k u Tau taky nedělá, dokonce mají modrou kůži a většinou zlatohnědožlutou techniku:-) ale pohnout to ještě dál.

vzhledem k tomu co se říkalo o éteru mi ethereálové nebo nějaká varianta na to slovo přijde v pohodě... když vymyslíš ještě nějakou "technobabble" verzi tyou selenobasický exoenergetický xeno-organismus (to je naprostej technobabble, význam slov ignoruj...) tak by to lidem mělo stačit:-)
Autorská citace #22
13.12.2008 13:56 - Colombo
Ono se s inteligentním slizem, rozumnou inteligentní křemíkovou strukturou(která se sama vyvinula) v podobě hromady šutrů nebo s ineligetní houbou, pokrývající celou planetu, těžko pracuje.
Autorská citace #23
13.12.2008 14:08 - SEBastian_Chum
colombo: jak v čem, právě že mnohem zajímavěji než s antropomorfem, jen nesmíš očekávat masovou úspěšnost:-)
Autorská citace #24
13.12.2008 16:24 - Colombo
problém je ten, že v žádném případě nebudou mít podobnou strukturu inteligence jako lidi. Prostě naprosto jiné systémy hodnot, i ty nejzákladnější naše věci(bolest, vůle přežít, rozmnožit se) mohou nabít morbidních tvarů nebo uplně chybět!
Proto, vůbec nemáte šanci stvořit jinou než antropomorfní podobu inteligence danou konvergentním vývojem v podobném, městském, prostředí.
Autorská citace #25
13.12.2008 17:36 - Fritzs
Colombo: Inteligentní křemíková struktura asi možná je, ale není možný aby se sama vyvinula, tada uvažovalo se, že by to šlo, ale pak se přišlo na to, že dlouhý křemíkový řetězce sou hodně nestabilní, takže by to mohlo fungovat jenom za vysokýho tlaku a nízké teploty...

Jako mnoherm lepší se jeví život na bázi boru (teda až na to, že bor je ve vesmíru tušímže o dost vzácnější než uhlík), samozřejmě jako rozpouštědlo by tomu měl sloužit kapalné amoniak, takže by to taky mohlo existovat jenom za nižších teplot (a asi i vyššího tlaku), nicméně nic nevylučuje (naopak je to IMHO pravděpodobné), aby taková forma živato tvořila "buňky" a mohly by i být humanoidní...

Colombo píše:
bolest, vůle přežít, rozmnožit se


Tyhle tam budou vždycky, sice možná v jiné formě, ale budou vždy přítomny, protože jimi nevybavená inteligentní bytost vyhyne dřív než bytost jimi vybavená. (BTW: většina živých organismů na zemi tyto postrádá, jelikož to jsou vlastně molekulární továrny na vlasní replikaci bez jakéhokoliv náznaku inteligence, takže počitky se nekonají)
Autorská citace #26
13.12.2008 18:08 - Colombo
Ha, pán se chce pouštět do rozboru struktury života?

Máme MOC hvězd, hvězdy mají MOC planet a ty máš MOC času. Proč by nemohl být svět s vysokým tlakem a nízkou teplotou? Jedinný důvod? Proč by zrovna tyto podmínky nemohli být? Mimo to, jakmile vytváříš vlastní svět, je možné cokoliv.

Bolest, vůle přežít, rozmnožit se. Ty tu vůbec nemohou být. Ano, je to nepředstavitelné, ale sakra život založený na naprosto jiných principech, proč by tohle měl mít? Klidně by mohli být inteligentní bytosti, které toto nemají. Třeba se jim to nehodilo. Evoluce má jisté zákonitosti. Ale valná většina těch zákonitostí je odvozena od okolních podmínek. Změň je(naprosto, nic pozemského) a můžeš dostat cokoliv. Nikdo netvrdí, že evoluce je jednoduchá.

S tím, že valná většina organizmů nemá inteligenci. Co je to inteligence? HA! Mám tě!
Autorská citace #27
13.12.2008 21:08 - Jerson
Sebe, i mí protossové vycházejí z lidí, protože naprosto nelidskou psychiku si neumím představit, ale mimozemslá rasa stará miliony let, stvořená nadrasou, telepaticky propojená - jejíž historie je plná válek a soubojů klanů ... prostě kdybych nevěděl, že Prottosové mají být mimozemšťané, mohl bych je snadno považovat za další fantasy klon lidí.

Na Mass efect jsem koukal pokud jde o obal, ale o emzácích nic nevím - můžeš to trochu rozepsat? Myslím pokud jde o historii.

Jinak v mé historii protossové bojovali vlastně jen jednou v globálním konfliktu, a to všichni věděli, že jde jen o to uvolnit psi energii (tedy pro ně energii života), takže se prostě zabíjeli jen z rozumových důvodů, a kdo neměl s kým bojovat, zabil sám sebe.

Kromě toho postrádají jakékoliv city a pocity, protože nemají ani žlázy s vnitřní sekrecí, hormony a vůbec prvky obvyklé u lidí. Vlastně ... jsou prakticky dokonalí a z toho důvodu na konci existence, i když ten konec může být ještě dlouhý.

Nicméně třeba ti co přistáli (či spíše dopadli) na Zemi a zkoumali lidi byli oproti lidem mentálně v oborovské nevýhodě, přestože byli mnohem inteligentnější - alespoň z pohledu lidí. Získání jakýchkoliv obecných poznatků jim totiž trvalo strašně dlouho. Nemají skoro žádnou představivost, nemají jak pochopit city lidí, které značně ovlivňují lidské myšlení i jednání. Lidská technologie je nepochopitelná úplně, protože všechy protosské zařízení fungují na psi energii a nemají jedinou volnou nebo dokonce rotační část. Protossové neznají kolo, neznají ani oheň a neumí pochopit jeho využití. Stejně tak jim není jasné, jak můžou lidé vyrábět věci bez toho, aniž by znali jejich strukturu na úrovni atomů a měli přesné plány - žádný protoss nemůže začíst vyrábět ponožku a skončit se šálou. Nehledě na to, že nemají žádné umění a ani nepotřebují nic kromě energie, takže nechápou průmysl založený na spotřebním zboží, výrobě jídla, oblečení a milionu věcí nepotřebných k životu.
Navíc nemají čich, neznají sex ... lidé mohou pochopit protossy nohem znáze než naopak. (A to jsem zepomněl na fakt, že protoss může lidem nakouknout do hlavy, ale než stihne člověka pochopit, tak ten změní názor (za pár let), a když už pochopí i podstatu změn názorů, tak člověk zemře - a protoss musí začít z výzkumem znovu. Jazkyky, myšlení v jiných jazycích, náboženské představy - ani za dva tisíce let, co byli protossové na Zemi (a byli to pořád ti samí) jsem je nenechal, aby tyto věci pochopili - neměli se o co opřít.

A poslední věc - lidé jsou přizpůsobiví a dovedou si přizpůsobit své okolí. Protossové jsou naprosto nepřizpůsobiví - fyzicky zůstávají po tisíciletí naprosto stejní, oddšlení od okolí, a měnit se můžou jen psychicky, což jim strvá strašně dlouho. Jejich planetární systém je starý, takže planeta má vázanou rotaci, měsíc má vázanou rotaci - jejich nejmenší časová jednotka je jeden "rok" - který je tak dlouhý jako deset pozemských let.

A poslední věc - nedovedou pochopit, že lidé protossy považují za "vyšší bytosti", vývojově dál. Ano, jejich rasa je mnohem starší než lidská, ale oni sami to nepovažují za výhodu. A pokud bych nechal Protossy a lidi koexistovat, tak protossové to projedou. Ano, mají psionické schopnosti a dokonalou technologii - ale to by lidé po svým způsobu dorovnali nejpozději do tisíce let, navíc se rychleji množí (protossové se nemnoží už skoro vůbec, není pro to důvod - žádná láska, žádné pudy - žádný sex). V přímém střetnutí může jeden protoss porazit dvacet lidí pohromadě, ale oni nebojují předem prohrané bitvy.

Colombo - dá se pracovat se vším. V protikladu k protossům jsem udělal 2D svět obývaný kruhy. Vymyslel jsem pro ně i jakési "biologické" zákony, i když to byly zároveň i fyzikální zákony. Lidé mi říkali, že takový svět je nezajmavý, hrát za kruhy musí být nuda - nicméně se třemi hráči jsem v tomto světě hrál RPG a zápis ve formě povídky bude.

Kromě toho už jsem měl ve hře i oživlou planetu. Rozumá křemíková struktura nebo oživlá houba deset tisíc kilometrů v průměru mi přidjou jako vcelku pohodové organismy pro práci. Neobvyklé, to ano. Obtížné na zpracování - možná. Ale že byt obyla nějaká překážka, to ani náhodou.

Pokud jde o reálné možnosti exstence života, nechci se pouštět do spekulací. Máme jen jeden vozr, život na Zemi. Z jendoho vzorku se blbě dělá statistika, zejména rozhodnutí může být / nemůže být mi přijde v každém příapdě krátkozraké. Jsem ochoten přijmout odpověď "Nevíme, jak by bylo možné ..."

Btw. Evoluční princip jako takový taky nemusí být obecným pravidlem. To že se tak děje na Zemi nezakládá žádnou jistotu, že se tak musí dít i jinde.

Nicméně - pokud chcete rozebírat možnosti života, rád bych, abyste si na to založili jiné téma. Tady bych raději rozebíral jen protossy a věci přímo související.
Autorská citace #28
13.12.2008 23:27 - Fritzs
Colombo píše:
Bolest, vůle přežít, rozmnožit se. Ty tu vůbec nemohou být. Ano, je to nepředstavitelné, ale sakra život založený na naprosto jiných principech, proč by tohle měl mít?


Však říkám, jednobuněčné organismy (převážně bacteria, archaea, protista) necítí bolest, a nemají nic jako vůli, jelikož tam není, kde by se mohlo něco takového projevit, žádná nervová soustava, ani její ekvivalent. A koneckonclů u většiny nižších živočichů se dá o nějaké vůli (instinkt není vůle) úspěšně pochybovat...

Colombo píše:
Máme MOC hvězd, hvězdy mají MOC planet a ty máš MOC času. Proč by nemohl být svět s vysokým tlakem a nízkou teplotou? Jedinný důvod? Proč by zrovna tyto podmínky nemohli být?


Protože taková kombinace je ještě o několik řádů nepravděpodobnější než vznik života na bázi uhlíku... která je sama o sobě tak neptravděpodobná, že jakousi obskurdní úvahou bylo předpovězeno, že v naší galaxii (která je poměrně velká, BTW) může existovat něco kolem 3 planet na kterých vznikl život...

Colombo píše:
Klidně by mohli být inteligentní bytosti, které toto nemají. Třeba se jim to nehodilo. Evoluce má jisté zákonitosti. Ale valná většina těch zákonitostí je odvozena od okolních podmínek. Změň je(naprosto, nic pozemského) a můžeš dostat cokoliv.


Máš jisté zákonitosti které platí všude ve vesmíru (aspoň, posledně co sem se díval to tak bylo), takže máš i určité vlastnosti, které jsou vždy stejné a řekl bych, že jednou z nich bude kompetice o omezené zdroje, jelikož vesmír je poměrně prázdé a studené místo.

Colombo píše:
Ono se s inteligentním slizem, rozumnou inteligentní křemíkovou strukturou(která se sama vyvinula) v podobě hromady šutrů nebo s ineligetní houbou, pokrývající celou planetu, těžko pracuje.


Vono se těžko pracuje s tím, jesi by něco z toho prošlo jako živá věc... většina lidí si třeba myslí, že viry jsou živé a ony nejsou. Třeba ta inteligentní křemíková věc by asi do kategorie "živá věc" napasovat nešla...









Autorská citace #29
14.12.2008 10:49 - Gurney
Fritzs píše:
Protože taková kombinace je ještě o několik řádů nepravděpodobnější než vznik života na bázi uhlíku... která je sama o sobě tak neptravděpodobná, že jakousi obskurdní úvahou bylo předpovězeno, že v naší galaxii (která je poměrně velká, BTW) může existovat něco kolem 3 planet na kterých vznikl život...


A víš že "V celým vesmíru je 42 civilizací a my jsme z nich na posledním místě" ? :D
Zrovna to nemůžu najít na youtube :(
Autorská citace #30
14.12.2008 11:52 - Fritzs
Gurney: My bysme měli být mezi prvníma civilizacema... ten počet vychází z toho, že pro vznik života je potřeba: klid (tj. žádné blízké výbuchy supernov a následné bombardování planet radiací a žádné časté meteoritické bombardování planet, taky žádné dvoj a více hvězda s), čas (bílí a modří obři mají o dost kratší životnost než žluté a oranžové hvězdyhvězdy) a správné podmínky (správná vzdálenost planety od hvězdy, správné složení povrchu planety, existence přílivu a odlivu je taky tuším podmínkou)... no a todle všechno splňuje jenom minimum planet.

Navíc, je potřeba aby ve vesmíru byla dostatečná koncentrace "stopových" prvků (všechny ostatní kromě vodíku a helia), což nastalo teprve v této generaci hvězd.
Autorská citace #31
14.12.2008 12:13 - Gurney
Souhlasím s časem, i když i ten závisí na tom jak velkými oklikami se evoluce vydá. Správnými podmínkami myslíš správné podmínky pro nás, jenže nemáme jediné srovnání s nějakým organismem který by se vyvíjel mimo ně takže nelze ani posoudit jestli jsou to jediné podmínky vhodné pro vývoj života nebo prostě jedno z mnoha možných prostředí.

Spočítat si že v galaxii jsou 3 planety vhodné pro život když doopravdy nemáme představu co je vlastně vhodné?
Autorská citace #32
14.12.2008 14:32 - Fritzs
Gurney: To jsou správné podmínky pro cokoliv, co je živé, jelikož cokoliv, co je živé je i dost složité a cokoliv, co je složité potřebuje stabilní podmínky.
Autorská citace #33
14.12.2008 14:38 - Jerson
Fritzs píše:
Protože taková kombinace je ještě o několik řádů nepravděpodobnější než vznik života na bázi uhlíku... která je sama o sobě tak neptravděpodobná, že jakousi obskurdní úvahou bylo předpovězeno, že v naší galaxii (která je poměrně velká, BTW) může existovat něco kolem 3 planet na kterých vznikl život...


Rovnici vyjadřující tuto pravděpodobnost jsem četl. Vychází z jednoho "pevného" čísla, kterým je odhadovaný počet hvěz v galaxii. Tento odhadovaný počet se násobí čtyřmi koeficienty vycucanými z prstu ... eh, tedy "kvalifikovaně odhadnutými", ale vyjde to nastejno. Z jednoho případu nelze dělat statistiku.

Druh, který nedokáže odhadnout vývoj vlastní ekonomiky na pět let dopředu, ze které má mraky údajů a přímých zkušeností by neměl machrovat s odhadem pravděpodobnosti vzniku života na planetách vzdálených deset až deset tisíc světelných let daleko.
Autorská citace #34
14.12.2008 15:30 - SEBastian_Chum
Píše:
http://en.wikipedia.org/wiki/Races_in_Mass_Effect#Turians


ti ptačí týpci jsou turiani, popsaní jako třetí rasa odshora

ta technologie/kultura/osobnost protossů v tvojí verzi je zajímavá. nechápu ale že nemají umění... aniž bych se chtěl bavit o definici umění tak by přeci mohli mít nějaké výstupy psienergie jejichž jediným účelem je vytvářet a prohrabávat se v nových konceptech, narážet na neznámé věci a nebo v sobě provokovat nezvyklé myšlenkové procesy?

i když jsou tvrdě krystalicky-intelektuální tak by jim umění k něčemu bylo, za účelem psychokondicionování, úpravy způsobů myšlení před nějakým úkolem, zjednodušení šíření konceptů a vzorců apod.

v jedné povídce co jsem četl lidstvo bojovalo s rasou která neznámo proč kradla umění - od vzácných tisíce let starých artefaktů po spotřební kýče, a bez ladu a skladu je skladovala v plýsní rozežíraných jeskyních na "archivní planetě".

lidi nevěděli o co se jedná a poslali tam specialistu přes kulturu... ten zjistil že ta rasa začala na celodruhové úrovni plánovat emoce a určovat směr kulturního snažení.

jedna generace tak vždycky prošla naplánovanými fázemi hedonistických a opulentních divokostí, pak tvrdého soustředění na poznávání, učení a výzkum, pak industriální, plánovací a výrobní fází, pak fází snění, filozofování, impulzivního vytváření a vstřebávání umění, meditace a neobvyklé kreativity a nakonec tréninku, expanze, války a ničení... další generace navázala na tu předchozí a prošla tím vším znovu.

lidi si fluktuace ve válečné výkonnosti nepřátel vysvětlovali jejich biologií nebo vnitřními neshodami, protože dostávali od emzáků na prdel jen několik let z každých pár dekád... ale pokaždé to byly horší a horší porážky, následované slabší a slabší lidskou protiofenzivou.

no a hlavní hrdina na té archivační planetě na které už pár generací emzáků prošlo těmi zkoumacími-kreativními-tréninkovými fázemi zjistí, že se emzáci chystají k zatím nejmohutnější válečné fázi...

neříkám že bys měl použít něco takového, ale i umění se dá brát jako racionální nástroj jinak zásadně intelektuální rasy (oni tak brali dokonce přežírání a šílené celoplanetářní swingers party:-)




Autorská citace #35
14.12.2008 15:42 - Chrochta
to Jerson: Ono je mnohdy snazší odhadnout počet hvězd v galaxii než náladu "drahé polovičky" u večeře :)

Na druhou stranu, nikdo neříká, že život musí existovat jen a pouze tímhle způsobem. Lidská představivost je dosti omezená zvlášť co se týká zcela převratných jevů (fyziku částic si z klasické newtonovské fyziky prostě "nevymyslíte"), a tak klidně mohou existovat živé bytosti na zcela unikátní bázi za podmínek naprosto vylučujících pozemské formy. Klidně by se mohlo jednat o šílenou kombinaci křemíku s bórem za přítomnosti jiných prvků, které by dodávaly za daných podmínek stabilitu...
Autorská citace #36
14.12.2008 16:16 - Jerson
SEBe - na jaké neznámé věci nebo myšlenkové procesy může narazit rasa, která exitoje v dané podobě několik milionů let, každý z jejich jedinců existuje několik tisíc let a jsou navzájem telepaticky propojeni do té míry, že každá jejich vnější myšlenka byla rozebrána do detailů?
Právě to omězení na účelné věci mi vyplinulo jako výsledek nedostatku emocí. Protossům v mém podánáí se nic "nelíbí" - oni neznají ten pocit. Jsou schopni posoudit, zda něco funguje s maximální efektivitou, takže mají dokonalou technologii - třeba jeden model důlního robota, který používají všichni a všude a který si dovede poradit se vším, na co se při dolování dá narazit.

Oni josu naprostí tradicionalisté, na každou myslitelnou situaci mají naprosto jasné a vyzkoušené postupy, které se po statisíce let zdokonalovaly. (Bohužel setkání s jiným než mimoprotosským životem jsem jim nedopřál, dokud nepotkali lidi.)

Chtěl jsem prostě dotáhnout lidskou myšlenku touhy po dokonalosti do konce a uakázat, že při dosažení tělesné i duševní dokonalosti (nebo spíše dtažení do jednoho extrému) je jedinou další variantou konec, samovolný nebo sebezničení, a nebo rozbití používaných vzorců a vlastně návrat o kus zpět.

Umění jsem vyškrtl z toho důvodu, že pro protossy není mezi "uměním" a "prací" žádný rozdíl. Pokud něco potřebují, tak to dokážou vyrobit. Jde o to, že oni prakticky nic nepotřebují.

Své protossy beru jako uzavřenou kapitolu, nebo spíšeu zavřenou knihu středního rozsahu. Pokud by je chtěl někdo upravovat podle svého, jsou k dispozici. Nicméně tak jak jsem je udělal jsou hotoví - není je moc kam rozvíjet, aniž bych musel překopat základní principy.

Chrochrta - přesně o tom mluvím. Když známe život jen na Zemi, je dost troufalé tvrdit, že "k existenci života je třeba uhlíku."
Autorská citace #37
14.12.2008 18:22 - sirien
Píše:
Protože taková kombinace je ještě o několik řádů nepravděpodobnější než vznik života na bázi uhlíku... která je sama o sobě tak neptravděpodobná, že jakousi obskurdní úvahou bylo předpovězeno, že v naší galaxii (která je poměrně velká, BTW) může existovat něco kolem 3 planet na kterých vznikl život...

ROFL. Absolutně nevíš o čem mluvíš. Pominu-li skutečnost že jsem zde výjimečně na straně Jersonova skepticismu co se týče poznání, tak nemáš nejmenší tušení, jaká je pravděpodobnost vzniku života na uhlíkové bázi, na jakékoliv jiné bázi, tvůj odhad toho že %C > %Si je založena jen na tom že znáš principy života založeného na C, o případném životě založeném na Si nevíš vlastně vůbec nic, jen něco vaříž z vody odvozováním od podobné struktury na zcela jiném základě (C) od které navíc znáš jen jedno provedení (pozemské)
Z těchto důvodů vůbec nemůžeš tušit nic o tom jaká je pravděpodobnost vzniku života, na kolika planetách je a na jakých principech se na nich vyvinul.

Píše:
Máš jisté zákonitosti které platí všude ve vesmíru (aspoň, posledně co sem se díval to tak bylo)

To seš hustej. Nebo blábolíš nesmysly a tváříš se že o tom něco víš. Ve skutečnosti špičkoví fyzici (Stephan Hawking, Brian Green...) sami říkají že nemáme jediný důkaz pro domněnku, že jsou fyzikální zákony konstantní v celém vesmíru, že to je pouze jakýsi jejich vstupní předpoklad.

Píše:
Vono se těžko pracuje s tím, jesi by něco z toho prošlo jako živá věc... většina lidí si třeba myslí, že viry jsou živé a ony nejsou.

O biologii toho vím míň než o fyzice, ale tohle mi přijde stejnej nesmysl jako to s tim vesmírem. Faskal (který toho prozměnu ví o biologii mnohem víc než my dohromady) mi kdysi řekl že biologové na život kladoupouze dvě podmínky: schopnost se rozmnožovat a schopnost se vyvýjet. Viry se množí i vyvíjejí, ergo mi vychází že jsou živé.

Co se týče těch nesmyslů co píšeš u podmínek vzniku života - jsou to nesmysly protože jsi tam zapomněl připsat takovou velmi důležitou poznámku, a to "života našeho typu". Doporučuji si přečíst "Temnou stranu Slunce", je dost nadsazená, ale ukazuje pointu.

Jerson píše:
Druh, který nedokáže odhadnout vývoj vlastní ekonomiky na pět let dopředu, ze které má mraky údajů a přímých zkušeností by neměl machrovat s odhadem pravděpodobnosti vzniku života na planetách vzdálených deset až deset tisíc světelných let daleko.

QFT
Autorská citace #38
14.12.2008 18:54 - SEBastian_Chum
jerson: jo pak to chápu.

ta celková myšlenka kterou skrze ně chceš lidem předat se mi líbí.

jak vlastně tedy ten svůj konec chtějí řešit? schválně si přivodí nějakou chybovost, aby měli důvod dál ji překonávat?:)
Autorská citace #39
14.12.2008 18:56 - Fritzs
Sirien: Vazba Si-Si je o půlku slabší než C-C... rovněž křemík postrádá pro uhlík charakteristickou schopnost řetězení (která je dosti zásadní pro tvorbu jakýchkoliv struktur založených na Si). Rovněž vazba Si-H jepodstatně slabší než C-H, ale to jenom tak na okraj... Rovněž křemíku je ve vesmíru o dost míň než uhlíku. A na malých kamených planetách, které známe (a dá se předpokládat, že pokud v celém vesmíru platí stejné fyzikální zákony, tak je tomu na všech takovýcgh plane stejně) je vázán v křemičitanech, které jsou jednak stabilní a za druhé rozhodně neživé.

Sirien píše:
...že to je pouze jakýsi jejich vstupní předpoklad.


Ale dosti zásadní, jelikož bez něho bychom se nikam nehli... Navíc, jak jsi si mohl povšimnout, tak jsem npsal, že moje data mohou být zastaralá...

Sirien píše:
Faskal (který toho prozměnu ví o biologii mnohem víc než my dohromady) mi kdysi řekl že biologové na život kladoupouze dvě podmínky: schopnost se rozmnožovat a schopnost se vyvýjet.


Virus se neumí *sám* rozmnožovat, nemá vlastní metabolismus, ergo není živý... nebo tak mě to zase říkali na přednášce ze struktury a funkce buňky.

To, že se mi to třeba takly nelíbí je jiná věc...

Jerson píše:
Když známe život jen na Zemi, je dost troufalé tvrdit, že "k existenci života je třeba uhlíku."


Tvrdím kde...? Já mám pocit, že tvrdím, že život založený na uhlůíku ja na základě našich současných znalostí nejpravděpodobnější, právě síky vlastnostem uhlíku, ne, že uhlík je z principu nutný




Autorská citace #40
14.12.2008 19:26 - Gurney
Fritsz píše:
...data mohou být zastaralá; ...na základě našich současných znalostí, ...nejpravděpodobnější


Nejsem úplně přesvědčen že "naše současné znalosti" jsou dostatečné k vymezení jediných správných podmínek pro vznik života.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.0013518333435059 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
1 až 20 z 25 >
ČAS 0.058102130889893 secREMOTE_IP: 44.220.41.140