Čas pro hrdiny

Jerson
6.3.2008 08:28
V mých hrách a povídkách se občas vyskytují šedivé bytosti. Základem byli protossové ze Starcraftu s dopracovanými detaily, ale časem byli velmi předěláni, jak ostatně uvidíte dále.

Vědci jim začali říkat "Etheralové", ale pro většinu lidí to jsou prostě "šediváci". Můžete je brát jako dobré nebo jako zlé - jim na tom nezáleží, stejně tyto kategorie nedokážou pochopit.
Autorská citace #1
6.3.2008 08:28 - Alnag
Jak je poznat, že je Jerson maniak do Starcraftu? :))
Rozpracované je to pěkně, ale mám ale skoro pocit, že dokud ty bytosti zůstávaly tajemné a nebyly takhle do detailu rozebrány, bylo to lepší. Nevím jistě, jestli to lidi nepřipraví o kouzlo okamžiku...
Autorská citace #2
6.3.2008 09:03 - wraiths
ja myslim ze uz dohravate... takze kazdej stejne uz vi s kym ma tu cest. :-)
Autorská citace #3
6.3.2008 09:31 - Jerson
No, popravdě, maniak do Starcraftu nejsem a vlastně jsem nikdy nebyl - jen se mi líbila tahle rasa (a vůbec se mi nelíbí co z nich dělají pro druhý díl).
Tajemnost měla určité své kouzlo, ale nemůžu z ní těžit pořád, navíc jak napsal Wraiths, příběh končí a oni si záři reflektorů užili dostatečně (protože ač to tak nevypadá, celá dosavadní hra byla vlastně o nich)
Dál mám jen dvě možnosti - udělat z nich běžnou součást hry nebo je vyřadit úplně, a počítám na 95% s druhou možností, takže jsem chtěl ostatním ukázat, co jsou tihle tvorové zač.
Autorská citace #4
6.3.2008 11:14 - Alnag
Hm... takže v dalším pokračování už nebudou EMzáci? Týjo... to je škoda.
Autorská citace #5
6.3.2008 13:08 - Jerson
Nebudou tam vystupovat jako hlavní postavy. Možná nechám jednoho či dva v pozadí, abych měl jak navázat případným rokem 1947, ale už nebuodu ti nejdůležitější.
Autorská citace #6
6.3.2008 17:43 - sirien
Co se s nima chystá ve Starcraftu II?
Jinak mi připadaj jako docela pěkná ukázka stagnující rasy. Mimochodem - čim jsou vlastně motivovaní ke svojí činnosti? Nemají moc emocí, nemají starost o své přežití, které je vcelku zajištěno... co chtějí? Nebo spíše proč něco vůbec chtějí? Připadaj mi jako docela slušní adepti na vymření z nečinnosti
Autorská citace #7
6.3.2008 18:39 - Jerson
Vypadají takhle zatímco původně takto
Jejich motivace je pro člověka těžko pochopitelná - jsou prostě dokonalí, prakticky nežijí a nemění se. Motivace je dobrá pro nás lidi s vířícími myšlenkami a krátkým životem. Oni prostě jsou.
Nicméně zrovna ty se jejich hlavní motivaci dozvíš ve hře, pokud jsi na to už nenarazil.
Autorská citace #8
6.3.2008 19:51 - sirien
hm... nevidim moc rozdíl. Tamto je cool obrázek z nějakýho děje, to nový je prostě pracovní skica. Popravdě mi připadá že to je jedno a totéž
Autorská citace #9
7.3.2008 07:40 - Jerson
Rozdíl je v tom, že zatímco dříve měli protossové ladné štíhle tělo bez extra vystupujících svalů a víceméné hladkou lebku, ti noví mají muskulaturu jak Arnie a na lebce plno nesmyslných výstupků, prostě jak z Warcraftu (: (
Autorská citace #10
7.3.2008 12:16 - Aeris
Jerson: Mali by poslať Didiera do hája, odkedy sa nakazil prácou pre Warcraft III a World of Warcraft, tak je z neho otrasný umelec.
Autorská citace #11
7.3.2008 13:53 - sirien
Nemůžu si pomoct - ty výstupky sou i na tom původnim a svaly na něm nejsou vidět, protože je otočenej a přehozenej pláštěm, takže stále neshledávám rozdíl (:
Autorská citace #12
7.3.2008 16:04 - Jerson
Siriene, budiž omluvou, že protossům nerozumíš (: )
Autorská citace #13
7.3.2008 18:58 - sirien
Moje jediné sektání s nimi se skládalo ze zoufalého hledání taktického ústupu z křížové palby SS a následně ze snahy zachránit před protosy jednu ženu s klíčovými informacemi pro Japonskou vládu a zabránit jejímu průběžnému utopení (: Nějak jsem v těch chvílích neměl moc čas studovat jejich anatomii...
...jo, pak vlasntě ještě v tom metru. Už ani nevím, co přesně mě vyrušilo tam... hm... nejspíš... jo, jasně. To byly ty reflektory a kulometný hnízda Gestapa, už se mi to vybavilo. Takovej menší detail.
:))
jinak ne, Starcraft jsem nikdy nehrál...
Autorská citace #14
8.5.2008 09:21 - Jerson
Pipux píše:
přečetl jsme si historii Protossů. Máš to hezky udělaný, možná bych i řekl poskládaný tak chytře, že bych ti tvou ideu nedokázal odnikad napadnout, kdybych chtěl ;). Však četl jsem ... že zanevřely na taký orgány, mají psi a jsou defacto věční; jenže ruku na srdce - představil by sis s takovými vést rpg kampaň? Jsou trošku jako andělé, jak o nich říkal bůh ... že má na zemi radši lidský plémě, protože ti se můžou zlepšit. andělé jsou "nudní" , pač jsou dokonalí.
Takže kampaň - ta moje měla pozadí někdy pod počátku našeho letopočtu a odehrávala se (ve smyslu "byla skutečně odehrána") v roce 1938. Dvě skupiny protossů, jedna o třech a druhá o sedmi členech, každá s vlastním cílem i názory, a také s různým množstvím prostředků a odlišných schopností.
Dokonalost a dlouhověkost byla v tomto případě na škodu, vysvětlím proč.
Protosská technologie byla založená na psi energii a speciálním kovu reagujícím na psi energii. Protossové neznali třeba ani kolo a vůbec nedovedli pochopit složité mechanismy s pohyblivými součástmi a klouby - ani jejich těla, ani jejich mechanismy nic takového neměly, veškeré jejich stroje byly vytovřený z jednoho kusu materiálu s tím, že v ohybových místech byl tento materiál řízeně pružný. Také neznali prakticky nic o mechanice plynů, ohni a hormadě dalších věcí na Zemi obvyklých - což také znamená, že bez dostatku psi energie a svého kontrukčního materiálu nebyli schopni vůbec nic vyrobit, přestože lidé kolem nich s klidem létali i ponořovali se pod hladinu.
Protossové označení jako "Druzí" měli ještě další nevýhodu - nemohli se s lidmi dorozumět. Jejich sluch není vycvičen na rozlišování hláskových nuancí, navíc každý člověk mluví jinak. Jejich dlouhověkost způsobuje, že potřebují mnoho času na to něco pochopit - ale než zjistí jak dotyčný člověk mluví, změní se mu hlas a pak zemře - a oni můžou začít znovu.
Lidé mají také písmo - super věc. Protossové ukládají přímo své myšlenky do zvláštních krystalů. Písmo je vedle toho něco jako hrubě osakaný význam, něco jako bys byl zvyklý na přenost informací na DVD a dostal jsi jen provázky s uzlíky - prostě nedokázali nic přečíst a pochopit význam, kromě jiné i proto, že jedno slovo a jedna věta mohla mít těch významů mnoho, což oni neznali - myšlenka zapsaná je myšlenka přečetná. Kromě toho protossové mají jen jeden způsob myšlení, tedy jeden "jazyk" - lidé mluví a myslí v každém kraji a v každé úrovni společnosti jinak.
Jejich zdánlivá dokonalost totiž vůbec není dokonalostí - jsou jen oddělení od okolního světa a neměnní - což je výhoda, když nechceš, aby na tebe něco působilo, a brutální nevýhoda, chceš chceš pochopit něco méně dokonalého.
Další věc - protossové neznají otázky, vůbec princip otázek "myslím tak, že danou informaci nevím / že danou inforamci neví nikdo / že nevím co chci vědět". Toto myšlení jsem i odehrával při kontaktech s hráči a občas trvalo dost dlouho, než hráči pochopili že mluvit s protossem je jako "mluvit" s googlem, otázky "řekni mi co víš" nemají smysl a otázky "co víš o této věci" mají smysl jen tehdy, když víš na co se ptát.
Takže ani pro "první" protossy, kteří měli lepší telepatické schopnosti nebyla komuniace s lidmi nic snadného, i když jeden ji pochopil rychleji. Bohužel ten jeden neměl hmoté tělo a veškeré jeho akce spočívaly ve směřování lidí, aby udělali to co on potřebuje - žádná sranda, protože se ti zároveň dotyčný člověk nesmí zbláznit a nesmí se provalit, že daného protossa vidí a slyší, protože by mu ostatní lidé omezili možnosti (třeba ho zavřeli do blázince)
Takže to co ty pokládš za dokonalost sice je z pohledu lidí dokonalost, ale z pohledu protossů je to stejně velké omezení. Výhoda "je těžké mě zabít a sám zabiju jakohokoliv jedince" je dost pochybná, když se na ní podíváš z pohledu "nesmím se dát zabít a musím zabíjet jedince, abych mohl fungovat, ale zároveň se nesmím dát zabít skupinami a oddíly, na které možná stačím, ale oni po mě pořád jdou - a zlepšují se s každým střetnutím, ať ho přežijí nebo ne, zatímco já mám jen jeden kompletní soubor taktik vyzkoušený na jiných organismech a nedovedu se už více přizpůsobit - ne za tak krátký čas".
No a teď k otázce, jak s nimi vést kampaň. Nebýt toho, že mí hráči další funrování protossů na Zemi znemožnili (zničením principu fungování psi energie) by se objevovali i v této kampani a dalo by se za ně hrát stylem, kdy svou mentální projekci vtělí do člověka a snaží se jeho prostřednictvím uskutečnit své plány. Jednu postavu by pak hráli dva hráči, jeden za člověka a druhý za mysl protosse, přičemž každý má vlastní prostředky a vlastní cíle.
Možná by to byli dokonalí andělé - ale uvěznění v nedokonalém lidském těle a nuceni spolupracovat s a skrze nedokonalou lidskou mysl, které se musí přizpůsobit, protože ji nemůžou zdokonalit na svou úroveň - a navíc ji potřebují na řešení problém ve světě, na který je člověk přizpůsoben a protossovi je cizí.
Ještě pořád ti hraní za takovou rasu přijde nudné? A její členové dokonalí ve všech směrech? (: )
Autorská citace #15
12.12.2008 14:04 - SEBastian_Chum
jersone zdá se mi že s příchodem Starcraft 2 Protossové přestali být "geeky cool" a začínají být "anime-weird-ass cool"

jestli pro ně máš využití v nějakém dalším příběhu (nebo co že bys třeba začal vymejšlet scifi prostředí?) tak myslim že si tvoje nápady zaslouží převést do nějaké vlastní, originálnější a zajímavější rasy.

chtěl jsem ti to říct už na přednášce, ale tam jsi hezky vysvětlil že ti prostě vyhovujou jako základní nápad. přesto si myslim že by časem začala jejich image tvému světu ubližovat.
Autorská citace #16
12.12.2008 14:19 - Jerson
Sebe, popravdě, nejvíc jsem se bál, že se na mě z obálky Starcraftu II bude nějaký protoss zubit - jako doslova. Vedl jsem rok a půk trvající debatu, jak mohou fungovat bez požírání čehokoliv.

Nicméně - první návrhy jednotek obsahující i protosse na létajícím prknu byly fakt tragické, a teď sklouzávají k podobnému stylu jako mají emzáci, typ 1 kombinovaný s typem 3 - spousta technických udělátek, vysoké kráčející troje s lasery a tak dál.

Vzhledem k tomu, že moje skupina pro Zemi a blízké okolí zlikvidovala možnost existejnce psionické energie, vyřadila tím z provozu veškerou zbývající protosskou techniku i všechny protossy, kteří se nedostali pryč. Do budoucna s nimi ve své kampani nepočítám, maximálně s jejich nefunkčními artefakty a mrtvolami.

Pokud někdy budu hrát sci-fis menším počtem ras, tak bych je určitě využil, protože potenciál mají. Spolu s Trevenem jsme je hráli i přímo v RPG a šlo to - včetně toho, že díky jejich myšlení nechápou pricnip otázek, takže jsme se za celou hru vůbec na nic nezeptali (jako postavy)

Ale jinak s nimi moc nepočítám, protože vůči Starcraftu jsem je vymezil (mí protossové nemají žádné teleportační ani levitační schopnosti) a v druhé verzi už půjde o dost odlišné rasy - asi i vzhledem.

Nejsem si jist, jestli jsem ti odpověděl na tvou otázku, kdyžtak jako obvykle - zeptat se jinou formulací.
Autorská citace #17
12.12.2008 14:41 - SEBastian_Chum
jo já jsem s odpovědí spokojenej :-)

určitě bych tu rasu kterou máš v hlavě začal být tebou rozpracovávat, zajímá mě to.


Autorská citace #18
12.12.2008 21:25 - Jerson
Jak myslíš to rozpracovávání? Protosové v mém podání jsou už nějaký čas hotoví.
Autorská citace #19
12.12.2008 22:00 - SEBastian_Chum
no já právě myslim aby bylo míň vidět že jsou to původně protossové:-)

což třeba obnáší dát jim jiné jméno atd.
Autorská citace #20
13.12.2008 08:16 - Jerson
Nad vymýšlením jména jsem strávil mnoho času, ve hře jim hráči říkali prostě "šediváci", jen jeden výzkumník použil slovo "Etheralové". Ale pokud jde o vnější podobu, tak vzor Artanis asi těžko zapřu.

Historii jsem předělal úplně, jako obvykle mi ta jejich oficiální přišla strašně antropomorfní.
Autorská citace #21
13.12.2008 12:25 - SEBastian_Chum
antropoprvky jsou obecně užívané kvůli ztotožnění. jen málo ojchylů vyloženě vyhledává něco skutečně mimozemského.

díval ses na něco ze hry Mass Effect? tam jsou sice emzáci hrozně tuctoví (všichni v podstatě antropo) ale je zajímavé jak si pohráli s jejich minulostmi a kulturami.

je tam jedna rasa co vznikla z ohromných dravých ptáků - takže mají na rukou a nohou pařáty, zajímavě ohebné klouby a lehké kosti. fyziologické prvky které se mi docela líbí pro něco jako protossy, protože protossové samotní jsou ještě dost klasičtí...

neříkám zapřít inspiraci (to warhammer 40k u Tau taky nedělá, dokonce mají modrou kůži a většinou zlatohnědožlutou techniku:-) ale pohnout to ještě dál.

vzhledem k tomu co se říkalo o éteru mi ethereálové nebo nějaká varianta na to slovo přijde v pohodě... když vymyslíš ještě nějakou "technobabble" verzi tyou selenobasický exoenergetický xeno-organismus (to je naprostej technobabble, význam slov ignoruj...) tak by to lidem mělo stačit:-)
Autorská citace #22
13.12.2008 13:56 - Colombo
Ono se s inteligentním slizem, rozumnou inteligentní křemíkovou strukturou(která se sama vyvinula) v podobě hromady šutrů nebo s ineligetní houbou, pokrývající celou planetu, těžko pracuje.
Autorská citace #23
13.12.2008 14:08 - SEBastian_Chum
colombo: jak v čem, právě že mnohem zajímavěji než s antropomorfem, jen nesmíš očekávat masovou úspěšnost:-)
Autorská citace #24
13.12.2008 16:24 - Colombo
problém je ten, že v žádném případě nebudou mít podobnou strukturu inteligence jako lidi. Prostě naprosto jiné systémy hodnot, i ty nejzákladnější naše věci(bolest, vůle přežít, rozmnožit se) mohou nabít morbidních tvarů nebo uplně chybět!
Proto, vůbec nemáte šanci stvořit jinou než antropomorfní podobu inteligence danou konvergentním vývojem v podobném, městském, prostředí.
Autorská citace #25
13.12.2008 17:36 - Fritzs
Colombo: Inteligentní křemíková struktura asi možná je, ale není možný aby se sama vyvinula, tada uvažovalo se, že by to šlo, ale pak se přišlo na to, že dlouhý křemíkový řetězce sou hodně nestabilní, takže by to mohlo fungovat jenom za vysokýho tlaku a nízké teploty...

Jako mnoherm lepší se jeví život na bázi boru (teda až na to, že bor je ve vesmíru tušímže o dost vzácnější než uhlík), samozřejmě jako rozpouštědlo by tomu měl sloužit kapalné amoniak, takže by to taky mohlo existovat jenom za nižších teplot (a asi i vyššího tlaku), nicméně nic nevylučuje (naopak je to IMHO pravděpodobné), aby taková forma živato tvořila "buňky" a mohly by i být humanoidní...

Colombo píše:
bolest, vůle přežít, rozmnožit se


Tyhle tam budou vždycky, sice možná v jiné formě, ale budou vždy přítomny, protože jimi nevybavená inteligentní bytost vyhyne dřív než bytost jimi vybavená. (BTW: většina živých organismů na zemi tyto postrádá, jelikož to jsou vlastně molekulární továrny na vlasní replikaci bez jakéhokoliv náznaku inteligence, takže počitky se nekonají)
Autorská citace #26
13.12.2008 18:08 - Colombo
Ha, pán se chce pouštět do rozboru struktury života?

Máme MOC hvězd, hvězdy mají MOC planet a ty máš MOC času. Proč by nemohl být svět s vysokým tlakem a nízkou teplotou? Jedinný důvod? Proč by zrovna tyto podmínky nemohli být? Mimo to, jakmile vytváříš vlastní svět, je možné cokoliv.

Bolest, vůle přežít, rozmnožit se. Ty tu vůbec nemohou být. Ano, je to nepředstavitelné, ale sakra život založený na naprosto jiných principech, proč by tohle měl mít? Klidně by mohli být inteligentní bytosti, které toto nemají. Třeba se jim to nehodilo. Evoluce má jisté zákonitosti. Ale valná většina těch zákonitostí je odvozena od okolních podmínek. Změň je(naprosto, nic pozemského) a můžeš dostat cokoliv. Nikdo netvrdí, že evoluce je jednoduchá.

S tím, že valná většina organizmů nemá inteligenci. Co je to inteligence? HA! Mám tě!
Autorská citace #27
13.12.2008 21:08 - Jerson
Sebe, i mí protossové vycházejí z lidí, protože naprosto nelidskou psychiku si neumím představit, ale mimozemslá rasa stará miliony let, stvořená nadrasou, telepaticky propojená - jejíž historie je plná válek a soubojů klanů ... prostě kdybych nevěděl, že Prottosové mají být mimozemšťané, mohl bych je snadno považovat za další fantasy klon lidí.

Na Mass efect jsem koukal pokud jde o obal, ale o emzácích nic nevím - můžeš to trochu rozepsat? Myslím pokud jde o historii.

Jinak v mé historii protossové bojovali vlastně jen jednou v globálním konfliktu, a to všichni věděli, že jde jen o to uvolnit psi energii (tedy pro ně energii života), takže se prostě zabíjeli jen z rozumových důvodů, a kdo neměl s kým bojovat, zabil sám sebe.

Kromě toho postrádají jakékoliv city a pocity, protože nemají ani žlázy s vnitřní sekrecí, hormony a vůbec prvky obvyklé u lidí. Vlastně ... jsou prakticky dokonalí a z toho důvodu na konci existence, i když ten konec může být ještě dlouhý.

Nicméně třeba ti co přistáli (či spíše dopadli) na Zemi a zkoumali lidi byli oproti lidem mentálně v oborovské nevýhodě, přestože byli mnohem inteligentnější - alespoň z pohledu lidí. Získání jakýchkoliv obecných poznatků jim totiž trvalo strašně dlouho. Nemají skoro žádnou představivost, nemají jak pochopit city lidí, které značně ovlivňují lidské myšlení i jednání. Lidská technologie je nepochopitelná úplně, protože všechy protosské zařízení fungují na psi energii a nemají jedinou volnou nebo dokonce rotační část. Protossové neznají kolo, neznají ani oheň a neumí pochopit jeho využití. Stejně tak jim není jasné, jak můžou lidé vyrábět věci bez toho, aniž by znali jejich strukturu na úrovni atomů a měli přesné plány - žádný protoss nemůže začíst vyrábět ponožku a skončit se šálou. Nehledě na to, že nemají žádné umění a ani nepotřebují nic kromě energie, takže nechápou průmysl založený na spotřebním zboží, výrobě jídla, oblečení a milionu věcí nepotřebných k životu.
Navíc nemají čich, neznají sex ... lidé mohou pochopit protossy nohem znáze než naopak. (A to jsem zepomněl na fakt, že protoss může lidem nakouknout do hlavy, ale než stihne člověka pochopit, tak ten změní názor (za pár let), a když už pochopí i podstatu změn názorů, tak člověk zemře - a protoss musí začít z výzkumem znovu. Jazkyky, myšlení v jiných jazycích, náboženské představy - ani za dva tisíce let, co byli protossové na Zemi (a byli to pořád ti samí) jsem je nenechal, aby tyto věci pochopili - neměli se o co opřít.

A poslední věc - lidé jsou přizpůsobiví a dovedou si přizpůsobit své okolí. Protossové jsou naprosto nepřizpůsobiví - fyzicky zůstávají po tisíciletí naprosto stejní, oddšlení od okolí, a měnit se můžou jen psychicky, což jim strvá strašně dlouho. Jejich planetární systém je starý, takže planeta má vázanou rotaci, měsíc má vázanou rotaci - jejich nejmenší časová jednotka je jeden "rok" - který je tak dlouhý jako deset pozemských let.

A poslední věc - nedovedou pochopit, že lidé protossy považují za "vyšší bytosti", vývojově dál. Ano, jejich rasa je mnohem starší než lidská, ale oni sami to nepovažují za výhodu. A pokud bych nechal Protossy a lidi koexistovat, tak protossové to projedou. Ano, mají psionické schopnosti a dokonalou technologii - ale to by lidé po svým způsobu dorovnali nejpozději do tisíce let, navíc se rychleji množí (protossové se nemnoží už skoro vůbec, není pro to důvod - žádná láska, žádné pudy - žádný sex). V přímém střetnutí může jeden protoss porazit dvacet lidí pohromadě, ale oni nebojují předem prohrané bitvy.

Colombo - dá se pracovat se vším. V protikladu k protossům jsem udělal 2D svět obývaný kruhy. Vymyslel jsem pro ně i jakési "biologické" zákony, i když to byly zároveň i fyzikální zákony. Lidé mi říkali, že takový svět je nezajmavý, hrát za kruhy musí být nuda - nicméně se třemi hráči jsem v tomto světě hrál RPG a zápis ve formě povídky bude.

Kromě toho už jsem měl ve hře i oživlou planetu. Rozumá křemíková struktura nebo oživlá houba deset tisíc kilometrů v průměru mi přidjou jako vcelku pohodové organismy pro práci. Neobvyklé, to ano. Obtížné na zpracování - možná. Ale že byt obyla nějaká překážka, to ani náhodou.

Pokud jde o reálné možnosti exstence života, nechci se pouštět do spekulací. Máme jen jeden vozr, život na Zemi. Z jendoho vzorku se blbě dělá statistika, zejména rozhodnutí může být / nemůže být mi přijde v každém příapdě krátkozraké. Jsem ochoten přijmout odpověď "Nevíme, jak by bylo možné ..."

Btw. Evoluční princip jako takový taky nemusí být obecným pravidlem. To že se tak děje na Zemi nezakládá žádnou jistotu, že se tak musí dít i jinde.

Nicméně - pokud chcete rozebírat možnosti života, rád bych, abyste si na to založili jiné téma. Tady bych raději rozebíral jen protossy a věci přímo související.
Autorská citace #28
13.12.2008 23:27 - Fritzs
Colombo píše:
Bolest, vůle přežít, rozmnožit se. Ty tu vůbec nemohou být. Ano, je to nepředstavitelné, ale sakra život založený na naprosto jiných principech, proč by tohle měl mít?


Však říkám, jednobuněčné organismy (převážně bacteria, archaea, protista) necítí bolest, a nemají nic jako vůli, jelikož tam není, kde by se mohlo něco takového projevit, žádná nervová soustava, ani její ekvivalent. A koneckonclů u většiny nižších živočichů se dá o nějaké vůli (instinkt není vůle) úspěšně pochybovat...

Colombo píše:
Máme MOC hvězd, hvězdy mají MOC planet a ty máš MOC času. Proč by nemohl být svět s vysokým tlakem a nízkou teplotou? Jedinný důvod? Proč by zrovna tyto podmínky nemohli být?


Protože taková kombinace je ještě o několik řádů nepravděpodobnější než vznik života na bázi uhlíku... která je sama o sobě tak neptravděpodobná, že jakousi obskurdní úvahou bylo předpovězeno, že v naší galaxii (která je poměrně velká, BTW) může existovat něco kolem 3 planet na kterých vznikl život...

Colombo píše:
Klidně by mohli být inteligentní bytosti, které toto nemají. Třeba se jim to nehodilo. Evoluce má jisté zákonitosti. Ale valná většina těch zákonitostí je odvozena od okolních podmínek. Změň je(naprosto, nic pozemského) a můžeš dostat cokoliv.


Máš jisté zákonitosti které platí všude ve vesmíru (aspoň, posledně co sem se díval to tak bylo), takže máš i určité vlastnosti, které jsou vždy stejné a řekl bych, že jednou z nich bude kompetice o omezené zdroje, jelikož vesmír je poměrně prázdé a studené místo.

Colombo píše:
Ono se s inteligentním slizem, rozumnou inteligentní křemíkovou strukturou(která se sama vyvinula) v podobě hromady šutrů nebo s ineligetní houbou, pokrývající celou planetu, těžko pracuje.


Vono se těžko pracuje s tím, jesi by něco z toho prošlo jako živá věc... většina lidí si třeba myslí, že viry jsou živé a ony nejsou. Třeba ta inteligentní křemíková věc by asi do kategorie "živá věc" napasovat nešla...









Autorská citace #29
14.12.2008 10:49 - Gurney
Fritzs píše:
Protože taková kombinace je ještě o několik řádů nepravděpodobnější než vznik života na bázi uhlíku... která je sama o sobě tak neptravděpodobná, že jakousi obskurdní úvahou bylo předpovězeno, že v naší galaxii (která je poměrně velká, BTW) může existovat něco kolem 3 planet na kterých vznikl život...


A víš že "V celým vesmíru je 42 civilizací a my jsme z nich na posledním místě" ? :D
Zrovna to nemůžu najít na youtube :(
Autorská citace #30
14.12.2008 11:52 - Fritzs
Gurney: My bysme měli být mezi prvníma civilizacema... ten počet vychází z toho, že pro vznik života je potřeba: klid (tj. žádné blízké výbuchy supernov a následné bombardování planet radiací a žádné časté meteoritické bombardování planet, taky žádné dvoj a více hvězda s), čas (bílí a modří obři mají o dost kratší životnost než žluté a oranžové hvězdyhvězdy) a správné podmínky (správná vzdálenost planety od hvězdy, správné složení povrchu planety, existence přílivu a odlivu je taky tuším podmínkou)... no a todle všechno splňuje jenom minimum planet.

Navíc, je potřeba aby ve vesmíru byla dostatečná koncentrace "stopových" prvků (všechny ostatní kromě vodíku a helia), což nastalo teprve v této generaci hvězd.
Autorská citace #31
14.12.2008 12:13 - Gurney
Souhlasím s časem, i když i ten závisí na tom jak velkými oklikami se evoluce vydá. Správnými podmínkami myslíš správné podmínky pro nás, jenže nemáme jediné srovnání s nějakým organismem který by se vyvíjel mimo ně takže nelze ani posoudit jestli jsou to jediné podmínky vhodné pro vývoj života nebo prostě jedno z mnoha možných prostředí.

Spočítat si že v galaxii jsou 3 planety vhodné pro život když doopravdy nemáme představu co je vlastně vhodné?
Autorská citace #32
14.12.2008 14:32 - Fritzs
Gurney: To jsou správné podmínky pro cokoliv, co je živé, jelikož cokoliv, co je živé je i dost složité a cokoliv, co je složité potřebuje stabilní podmínky.
Autorská citace #33
14.12.2008 14:38 - Jerson
Fritzs píše:
Protože taková kombinace je ještě o několik řádů nepravděpodobnější než vznik života na bázi uhlíku... která je sama o sobě tak neptravděpodobná, že jakousi obskurdní úvahou bylo předpovězeno, že v naší galaxii (která je poměrně velká, BTW) může existovat něco kolem 3 planet na kterých vznikl život...


Rovnici vyjadřující tuto pravděpodobnost jsem četl. Vychází z jednoho "pevného" čísla, kterým je odhadovaný počet hvěz v galaxii. Tento odhadovaný počet se násobí čtyřmi koeficienty vycucanými z prstu ... eh, tedy "kvalifikovaně odhadnutými", ale vyjde to nastejno. Z jednoho případu nelze dělat statistiku.

Druh, který nedokáže odhadnout vývoj vlastní ekonomiky na pět let dopředu, ze které má mraky údajů a přímých zkušeností by neměl machrovat s odhadem pravděpodobnosti vzniku života na planetách vzdálených deset až deset tisíc světelných let daleko.
Autorská citace #34
14.12.2008 15:30 - SEBastian_Chum
Píše:
http://en.wikipedia.org/wiki/Races_in_Mass_Effect#Turians


ti ptačí týpci jsou turiani, popsaní jako třetí rasa odshora

ta technologie/kultura/osobnost protossů v tvojí verzi je zajímavá. nechápu ale že nemají umění... aniž bych se chtěl bavit o definici umění tak by přeci mohli mít nějaké výstupy psienergie jejichž jediným účelem je vytvářet a prohrabávat se v nových konceptech, narážet na neznámé věci a nebo v sobě provokovat nezvyklé myšlenkové procesy?

i když jsou tvrdě krystalicky-intelektuální tak by jim umění k něčemu bylo, za účelem psychokondicionování, úpravy způsobů myšlení před nějakým úkolem, zjednodušení šíření konceptů a vzorců apod.

v jedné povídce co jsem četl lidstvo bojovalo s rasou která neznámo proč kradla umění - od vzácných tisíce let starých artefaktů po spotřební kýče, a bez ladu a skladu je skladovala v plýsní rozežíraných jeskyních na "archivní planetě".

lidi nevěděli o co se jedná a poslali tam specialistu přes kulturu... ten zjistil že ta rasa začala na celodruhové úrovni plánovat emoce a určovat směr kulturního snažení.

jedna generace tak vždycky prošla naplánovanými fázemi hedonistických a opulentních divokostí, pak tvrdého soustředění na poznávání, učení a výzkum, pak industriální, plánovací a výrobní fází, pak fází snění, filozofování, impulzivního vytváření a vstřebávání umění, meditace a neobvyklé kreativity a nakonec tréninku, expanze, války a ničení... další generace navázala na tu předchozí a prošla tím vším znovu.

lidi si fluktuace ve válečné výkonnosti nepřátel vysvětlovali jejich biologií nebo vnitřními neshodami, protože dostávali od emzáků na prdel jen několik let z každých pár dekád... ale pokaždé to byly horší a horší porážky, následované slabší a slabší lidskou protiofenzivou.

no a hlavní hrdina na té archivační planetě na které už pár generací emzáků prošlo těmi zkoumacími-kreativními-tréninkovými fázemi zjistí, že se emzáci chystají k zatím nejmohutnější válečné fázi...

neříkám že bys měl použít něco takového, ale i umění se dá brát jako racionální nástroj jinak zásadně intelektuální rasy (oni tak brali dokonce přežírání a šílené celoplanetářní swingers party:-)




Autorská citace #35
14.12.2008 15:42 - Chrochta
to Jerson: Ono je mnohdy snazší odhadnout počet hvězd v galaxii než náladu "drahé polovičky" u večeře :)

Na druhou stranu, nikdo neříká, že život musí existovat jen a pouze tímhle způsobem. Lidská představivost je dosti omezená zvlášť co se týká zcela převratných jevů (fyziku částic si z klasické newtonovské fyziky prostě "nevymyslíte"), a tak klidně mohou existovat živé bytosti na zcela unikátní bázi za podmínek naprosto vylučujících pozemské formy. Klidně by se mohlo jednat o šílenou kombinaci křemíku s bórem za přítomnosti jiných prvků, které by dodávaly za daných podmínek stabilitu...
Autorská citace #36
14.12.2008 16:16 - Jerson
SEBe - na jaké neznámé věci nebo myšlenkové procesy může narazit rasa, která exitoje v dané podobě několik milionů let, každý z jejich jedinců existuje několik tisíc let a jsou navzájem telepaticky propojeni do té míry, že každá jejich vnější myšlenka byla rozebrána do detailů?
Právě to omězení na účelné věci mi vyplinulo jako výsledek nedostatku emocí. Protossům v mém podánáí se nic "nelíbí" - oni neznají ten pocit. Jsou schopni posoudit, zda něco funguje s maximální efektivitou, takže mají dokonalou technologii - třeba jeden model důlního robota, který používají všichni a všude a který si dovede poradit se vším, na co se při dolování dá narazit.

Oni josu naprostí tradicionalisté, na každou myslitelnou situaci mají naprosto jasné a vyzkoušené postupy, které se po statisíce let zdokonalovaly. (Bohužel setkání s jiným než mimoprotosským životem jsem jim nedopřál, dokud nepotkali lidi.)

Chtěl jsem prostě dotáhnout lidskou myšlenku touhy po dokonalosti do konce a uakázat, že při dosažení tělesné i duševní dokonalosti (nebo spíše dtažení do jednoho extrému) je jedinou další variantou konec, samovolný nebo sebezničení, a nebo rozbití používaných vzorců a vlastně návrat o kus zpět.

Umění jsem vyškrtl z toho důvodu, že pro protossy není mezi "uměním" a "prací" žádný rozdíl. Pokud něco potřebují, tak to dokážou vyrobit. Jde o to, že oni prakticky nic nepotřebují.

Své protossy beru jako uzavřenou kapitolu, nebo spíšeu zavřenou knihu středního rozsahu. Pokud by je chtěl někdo upravovat podle svého, jsou k dispozici. Nicméně tak jak jsem je udělal jsou hotoví - není je moc kam rozvíjet, aniž bych musel překopat základní principy.

Chrochrta - přesně o tom mluvím. Když známe život jen na Zemi, je dost troufalé tvrdit, že "k existenci života je třeba uhlíku."
Autorská citace #37
14.12.2008 18:22 - sirien
Píše:
Protože taková kombinace je ještě o několik řádů nepravděpodobnější než vznik života na bázi uhlíku... která je sama o sobě tak neptravděpodobná, že jakousi obskurdní úvahou bylo předpovězeno, že v naší galaxii (která je poměrně velká, BTW) může existovat něco kolem 3 planet na kterých vznikl život...

ROFL. Absolutně nevíš o čem mluvíš. Pominu-li skutečnost že jsem zde výjimečně na straně Jersonova skepticismu co se týče poznání, tak nemáš nejmenší tušení, jaká je pravděpodobnost vzniku života na uhlíkové bázi, na jakékoliv jiné bázi, tvůj odhad toho že %C > %Si je založena jen na tom že znáš principy života založeného na C, o případném životě založeném na Si nevíš vlastně vůbec nic, jen něco vaříž z vody odvozováním od podobné struktury na zcela jiném základě (C) od které navíc znáš jen jedno provedení (pozemské)
Z těchto důvodů vůbec nemůžeš tušit nic o tom jaká je pravděpodobnost vzniku života, na kolika planetách je a na jakých principech se na nich vyvinul.

Píše:
Máš jisté zákonitosti které platí všude ve vesmíru (aspoň, posledně co sem se díval to tak bylo)

To seš hustej. Nebo blábolíš nesmysly a tváříš se že o tom něco víš. Ve skutečnosti špičkoví fyzici (Stephan Hawking, Brian Green...) sami říkají že nemáme jediný důkaz pro domněnku, že jsou fyzikální zákony konstantní v celém vesmíru, že to je pouze jakýsi jejich vstupní předpoklad.

Píše:
Vono se těžko pracuje s tím, jesi by něco z toho prošlo jako živá věc... většina lidí si třeba myslí, že viry jsou živé a ony nejsou.

O biologii toho vím míň než o fyzice, ale tohle mi přijde stejnej nesmysl jako to s tim vesmírem. Faskal (který toho prozměnu ví o biologii mnohem víc než my dohromady) mi kdysi řekl že biologové na život kladoupouze dvě podmínky: schopnost se rozmnožovat a schopnost se vyvýjet. Viry se množí i vyvíjejí, ergo mi vychází že jsou živé.

Co se týče těch nesmyslů co píšeš u podmínek vzniku života - jsou to nesmysly protože jsi tam zapomněl připsat takovou velmi důležitou poznámku, a to "života našeho typu". Doporučuji si přečíst "Temnou stranu Slunce", je dost nadsazená, ale ukazuje pointu.

Jerson píše:
Druh, který nedokáže odhadnout vývoj vlastní ekonomiky na pět let dopředu, ze které má mraky údajů a přímých zkušeností by neměl machrovat s odhadem pravděpodobnosti vzniku života na planetách vzdálených deset až deset tisíc světelných let daleko.

QFT
Autorská citace #38
14.12.2008 18:54 - SEBastian_Chum
jerson: jo pak to chápu.

ta celková myšlenka kterou skrze ně chceš lidem předat se mi líbí.

jak vlastně tedy ten svůj konec chtějí řešit? schválně si přivodí nějakou chybovost, aby měli důvod dál ji překonávat?:)
Autorská citace #39
14.12.2008 18:56 - Fritzs
Sirien: Vazba Si-Si je o půlku slabší než C-C... rovněž křemík postrádá pro uhlík charakteristickou schopnost řetězení (která je dosti zásadní pro tvorbu jakýchkoliv struktur založených na Si). Rovněž vazba Si-H jepodstatně slabší než C-H, ale to jenom tak na okraj... Rovněž křemíku je ve vesmíru o dost míň než uhlíku. A na malých kamených planetách, které známe (a dá se předpokládat, že pokud v celém vesmíru platí stejné fyzikální zákony, tak je tomu na všech takovýcgh plane stejně) je vázán v křemičitanech, které jsou jednak stabilní a za druhé rozhodně neživé.

Sirien píše:
...že to je pouze jakýsi jejich vstupní předpoklad.


Ale dosti zásadní, jelikož bez něho bychom se nikam nehli... Navíc, jak jsi si mohl povšimnout, tak jsem npsal, že moje data mohou být zastaralá...

Sirien píše:
Faskal (který toho prozměnu ví o biologii mnohem víc než my dohromady) mi kdysi řekl že biologové na život kladoupouze dvě podmínky: schopnost se rozmnožovat a schopnost se vyvýjet.


Virus se neumí *sám* rozmnožovat, nemá vlastní metabolismus, ergo není živý... nebo tak mě to zase říkali na přednášce ze struktury a funkce buňky.

To, že se mi to třeba takly nelíbí je jiná věc...

Jerson píše:
Když známe život jen na Zemi, je dost troufalé tvrdit, že "k existenci života je třeba uhlíku."


Tvrdím kde...? Já mám pocit, že tvrdím, že život založený na uhlůíku ja na základě našich současných znalostí nejpravděpodobnější, právě síky vlastnostem uhlíku, ne, že uhlík je z principu nutný




Autorská citace #40
14.12.2008 19:26 - Gurney
Fritsz píše:
...data mohou být zastaralá; ...na základě našich současných znalostí, ...nejpravděpodobnější


Nejsem úplně přesvědčen že "naše současné znalosti" jsou dostatečné k vymezení jediných správných podmínek pro vznik života.
Autorská citace #41
14.12.2008 20:11 - Alnag
Mně tedy také přijde poměrně odvážné i předpokládat, že naše představy o uspořádání světa (o nějaké existenci atomů atd.) jsou na 100% správné a univerzálně platné a z toho vyvozovat nějaké dalekosáhlé závěry.

Ve skutečnosti je to všechno jen určitý, nám za současných okolností nejlépe přístupný popis pozorovaných jevů, ale určitě to není dokonalý popis reality z kterého lze vyvozovat takové dalekosáhlé závěry. Navíc v tom čtu takovou arogantně lidský diktát o tom, co je živé a co není a na základě domnělé vlastní vševědoucnosti odvážná tvrzení...

Představte si, že by se tímhle stylem vybavovali bakterie na vaší pokožce. "Mnohobuněčné organismy?" "To je teda pěkná blbost. Naše poslední výzkumy jasně ukazují, že to je nemožné..."

Co kdyby třeba celé planety byly živé, jen jejich životní cyklus byl tak pomalý, že by byl pro nás nezaregistrovatelný a my byli jen hejno parazitů na povrchu...
Autorská citace #42
14.12.2008 20:49 - SEBastian_Chum
Autorská citace #43
14.12.2008 20:51 - Colombo
Krása, já se jenom můžu usmívat a smát se Fritzovi, který věří ve vědu:)

Mimochodem, co je živé a co ne je jen pohopouhý konsensus. Dohoda.
Autorská citace #44
14.12.2008 21:49 - Jerson
Protože jsem se tu chtěl bavit o Protossech, odpovím pouze SEBovi (ostatním však děkuji za vyjádření názorů na život, zejména těm co se se mnou shodují)

SEB píše:
jak vlastně tedy ten svůj konec chtějí řešit? schválně si přivodí nějakou chybovost, aby měli důvod dál ji překonávat?:)

Konec už v podstatě nastal.

Jejich poslední, přesněji předposlední pokus bylo vytvořit artefakt, kterým by mohli v omzeném prostoru měnit fyzikální principy. Pokus se podařil - naneštěstí pro protossy i zbytek vesmíru se ona sféra s jinými fyzikálními zákony neřídila zákony okolí, tedy nechtěla zůstat omezená.

Aby ji dokázali uzavžít do (uvnějšku) omezneého prostoru, spotřebovali protossové většinu energie ze svých zdrojů a tři čtvrtiny energie z jednotlivých protossů - tedy něco jako sebegenocida. Jejich počty jdou do desítek milionů, tak si asi představíš, kolik je to mrtvých.

No, a výsledek tohoto pokusu pak vezli přes malý kousek galaxie do nejbližší černé díry. Skončili s ní na Zemi, mezitím ti co zůstali vyvinuli ovladač, pomocí kterého ta sféra mohla (snad) zničit sama sebe.

Po kratším čase (v měřítkách protossů, tedy asi dva tisíce pozemských let) se tyto dva artefakty potkaly v jeden čas na jednom místě a jejich pokud byl definitivně uzavřen.

Za nějakých pět, možná spíše dvacet tisíc let se jedna loď vrátí ze Země na protosskou planetu a přiveze poznatky o výsledku celého pokusu (totiž že nebezpečí zničení vesmíru bylo odstraněno) a zprávy o nové civilizaci. Až protossové nashromáždí dostatek energie, vyšlou na Zemi výzkumné lodě, které přiletí za dalších pět tisíc let (rychleji to prostě neumí) Takže suma sumárum pokračování jejich příběhů s lidmi bude někdy v roce 30 000 pozemského letopočtu a je otázka, co vlastně najdou - a zda vůbec lidi ještě najdou. Ale spíše ano - jen už neumím domyslet, jak takové setkání bude vypadat.

Nicméně než protossové doopravdy skončí, čeká lidi ještě strašně moc příběhů, ve kterých mohou figurovat oni i protossové dohromady. To jsou otevřená vrátka pro případ, že by mě někdy napadlo pokračování :-)
Autorská citace #45
14.12.2008 21:50 - Fritzs
Gurney píše:
Nejsem úplně přesvědčen že "naše současné znalosti" jsou dostatečné k vymezení jediných správných podmínek pro vznik života.


Akle nemáme nic lepšího pro jejich vymezení...

Colombo píše:
Mimochodem, co je živé a co ne je jen pohopouhý konsensus. Dohoda.


Samozřejmě, nikdy sem netvrdil opak.

Alnag píše:
Co kdyby třeba celé planety byly živé, jen jejich životní cyklus byl tak pomalý, že by byl pro nás nezaregistrovatelný a my byli jen hejno parazitů na povrchu...


Jednu můžeme pozorovat hodně z blízka a můžeme ji zkoumat i do minulosti (geologie, geofyzika)... kdyby byla "živá" tak by si toho už někdo všiml... leda, že by nám tuto skutečnost zatajili ilumináti :)



Autorská citace #46
14.12.2008 21:57 - Gurney
Fritzs píše:
Akle nemáme nic lepšího pro jejich vymezení...

Potom se ale netvařme že hypotéza na základě tak omezených znalostí je jediná možnost.
Autorská citace #47
14.12.2008 21:58 - sirien
Píše:
Krása, já se jenom můžu usmívat a smát se Fritzovi, který věří ve vědu:)

No... já taky docela věřím ve vědu. Z hlediska výsledků a postupů to je jediný způsob který skutečně přináší možnost manipulovat s naším okolím a úspěšnost této manipulace tak nějak dokazuje že pomocí vědy v našem poznání minimálně docela dobře aproximujeme skutečnost. Ale to je diskuse najinam, nesmí se hlavně zapomenout že skepse je základním kamenem fungující vědy...

Píše:
Vazba Si-Si je o půlku slabší než C-C... rovněž křemík postrádá pro uhlík charakteristickou schopnost řetězení (která je dosti zásadní pro tvorbu jakýchkoliv struktur založených na Si). Rovněž vazba Si-H jepodstatně slabší než C-H, ale to jenom tak na okraj...

Pro formu života odlišnou od té naší existující v odlišném prostředí mohou být všechny tyto vlastnosti výhodnější. Je to trochu ujetá představa, ale na druhou stranu nemáme tušení, co se na planetách v jiných soustavách nachází.

Píše:
Virus se neumí *sám* rozmnožovat, nemá vlastní metabolismus, ergo není živý... nebo tak mě to zase říkali na přednášce ze struktury a funkce buňky.

To je dost hloupé vymezení, vezmeme-li v úvahu že nepřímo je spousta organismů závyslá na jiných co do své existence (každý predátor, prozačátek) a některé z nich dokonce velmi, velmi fatálně (symbiotické bakterie v našich tělech by bez nás jako hostitelů byly stejně nahrané, jako viry bez "cizích" buněk, larvy některých much a vos se také musí vyvýjet v ještě žijícím organismu, na němž parazitují, takže by se bez něj také nemohly rozmnožovat... atd.)

Píše:
Mimochodem, co je živé a co ne je jen pohopouhý konsensus. Dohoda.

Také dobrá poznámka. Celý koncept života je jedna z věcí, která je vesmíru a fyzikálním zákonům dost ukradená.
Autorská citace #48
14.12.2008 22:01 - Colombo
sirien: nenene, jedna věc je chápat principy vědy a druhá věc je věřit ve vědu! Věda se nemýlí, to ne. Mýlí se lidé, kteří si závěry vědy vysvětlují jako dogmata!
Autorská citace #49
14.12.2008 22:16 - Fritzs
Sirien: Nicméně i endoparazité mají vlastní metabolismus, což viry nemají.
Autorská citace #50
14.12.2008 23:13 - SEBastian_Chum
jerson: jo to je dobrý, líbí se mi že to je downgradelý a přitom to nějak zásadně neodvádí pozornost od lidí nebo to nedegraduje (nebo naopak nepozdvihuje) co jsou lidi zač, jak bývá v SF zvykem...

určitě bych být tebou další ta setkání zrealizoval, možná udělal nějakej zajímavej svět ve kterym společně s lidma existujou i další takhle pokročilý nebo hodně podivný rasy... tak pokročilý že je to z hlediska lidí úplně jedno a skoro nás neovlivňují.
Autorská citace #51
15.12.2008 03:20 - sirien
Fritzs: Na tom nesejde. Možnost množit se, možnost vyvíjet se. Viry splňují oboje.

Jinak se mi líbí jak tu jedou dvě separátní diskuse v jednom tématu :)

Jerson: Vzhledem k tomu, že v naší hvězdné soustavě (v okolí Země) nefunguje PSI energie která je základem Prtotoské civilizace, tak myslím že to setkání za 30 000 let bude nejspíš dost nudné :)
Autorská citace #52
15.12.2008 07:37 - Jerson
Siriene, předpokládám, že k onomu setkání dojde třeba na Marsu - kdejaký sci-fi svět předpokládá, že za pár tisíc let bude kolonizována každá bližší planeta a Země zůstane zplundrovaná, opuštěná a zapomenutá :-)

SEBe, už před lety jsem zjistil, že tíhnu spíše k settingům, ve kterých kromě lidí figuruje jen jedna další mmozemská rasa (humanoidní). Třeba svět Lebkounů mi přišel dost dobrý pro RPG kampaň.

Ostatně i počet druhů ve svém fantasy světě jsem omezoval, ve výsledku byly dva - humanoidé a hexooidé (humanoidní bytosti s křídly). Na světě STarcraftu se mi líbil právě ten omezený počet ras, a naopak jejich vylký počet je třesně to co se mi nelíbí na světě Star Wars a hlavně Star Trek, kde jsou ještě navíc velmi podobní lidem.

Díky svému minimalismu a perfekcionismu raději rozpracuju jednu rasu do detailů a odlišně od lidí, než abych udělal deset různých ras vytvořených jako jednostranně zaměřené lidi.

Ostatně jako svět pro RPG můžu v případě nutnosti použít StarCraft, jen vyškrtnu teleportace a podobné věci, které se mi nelíbí.
Autorská citace #53
15.12.2008 10:03 - Colombo
starcraft má spoustu ras, jen málo z nich se dostalo do hry Velké trojky. Oni protosové si dali za úkol chránit tyto nižší rasy(mezi nimi i lidi), ale jaksi se to zvrtlo:)
tedy, to by byl origo příběh jedničky a datadisku, jak si to blizzard změní pro dvojku, bůh ví..
Autorská citace #54
15.12.2008 10:30 - Jerson
Humanoidních a inteligentních (ve smyslu lidském) moc nemá, živočišné fruhy asimilivané zergy teď pomíjím, ti nejsou přiliš důležití.
Autorská citace #55
15.12.2008 10:32 - Colombo
Ono se o nich moc nemluví, jen o tom, že Xel'Naga znala nějaké ty rasy, chránila je, ale nezasahovala do jejich vývoje.
Autorská citace #56
15.12.2008 11:24 - sirien
Nevím. V tomhle směru trpím takovou lehkou schizofrenií. Na jednu stranu jsem na tom obdobně jako Jerson - ani ve fantasy ani ve sci-fi se nebráním jiným rasám, ale v obojím mám raději když jich je méně, ale o to více jsou nějak skutečně jiné. Když jich je míň tak to působí tak nějak důvěryhodněji, smysluplněji, mohou být propracovanější.

Na druhou stranu si ale dokážu užít i pravý opak - ale v tom případě to musí být podle hesla "když už, tak už". Šílený svět DnD ve kterém existuje celý Monster manual a ve kterém je skoro až těžké najít některou rasu ve dvou jedincích, Star Wars, kde mimozemský bar je skutečně mimozemský (i když dle canonu je většina ras vývojově odvozena od lidí) .
Star trek mi v tomhle přijde trapnej, se svojí tunou hloupejch vysvětlení proč jsou rasy humanoidní a přemýšlí obdobně jako lidé (Vulkánci jsou odlišní, protože jsou silně racionální... to není NIC nelidského, to je antropomorfismus mimozemského myšlení jak noha od stolu kterou dostanete v hospodě mezi oči)
Autorská citace #57
15.12.2008 11:33 - Colombo
D'n'D mi právě v tomhle moc nesedne....

Ale začal jsem přemýšlet o světě, kde by se jakousi vyšší magií dostala tlupa, tedy celý kmen, nebezpečných a drsných válečníků, jež si podmanili svůj domovský svět a ve snaze podmanit si další světy vytvořili prostorovou trhlinu a přesunuli část svých bojových sil do jiného světa, obývaný lidmi a ještě někým, s cílem si jej podrobit stejně, jako to udělali se svým domovským. Jenže celý vtip by byl v tom, že by to byli půlčíci a byli zvyklí na trochu jiné velikostní podmínky:)
Autorská citace #58
15.12.2008 11:36 - sirien
SEB píše:
http://www.newscientist.com/article/mg18524911.600-13-things-that-do-not-make-sense.html

1 - placebo efekt. Nic velkýho, to že mozek ovládá tělesnou biochemii skrze nervy, hormony aj. víme už dost dlouho. To že je myšlení sugestibilní víme už taky dost dlouho. Jediný co je je to že neznáme přímo princip jak se to vzájemně mísí, ale neni to zrovna mystérium nad kterým bych se pozastavoval

2 - tohle taky neni zrovna dokonalá ukázka mystéria, jedním z řešení může být jeden z "paradoxů" relativity - pohybuješ se c, ale z A do B dorazíš rychleji než c, protože se spolu s Tebou rozpíná prostor. Možných vysvětlení je víc, třeba to že jsme špatně sečetli velikost/stáří vesmíru aj.

3 - příliš energetické paprsky - nic moc zajímavýho, vezmeme-li v úvahu že se bavíme o jednotlivých protonech a to, že kvantová mechanika se s Einsteinem dost tluče, přestože obě poskytují pravdivé výsledky ve svém rámc. Nejspíš nějakej kvantovej jev.

na ostaní se mrknu pak, ale čekal jsem teda něco víc záhadného :)
Autorská citace #59
15.12.2008 12:02 - Jerson
Colombo - stvořitelský komplex Xel´Nagů jsem vyškrtnul úplně, mám takto vytvořených historií světa plné zuby. "Byli utramocní a ultrageniální, a tak vzali nějaké slibné loosery a udělali z nich mocné a inteligentní, a ti je pak porazili, a bla bla bla ..." - tohle všechno odle mě svědčí hlavně o lidském myšlení a obavách.

Příadně podmínka, že se rasa musí vyvinout evolučně - jako se jednou podivil Argonantus, v jakých podmínkách museli protossové existovat, že se vyvinuli právě takto. Myslím si, že v určité fázi můžou tvorové měnit sama sebe a upravovat své potomky podle svých představ, a to zpětně bude ovlivňovat další změny, takže mí protossové jsou takoví, protože se tak vytvořili sami.
Autorská citace #60
15.12.2008 12:06 - sirien
Hm. Warhammer fantasy roleplay... Warhammer 40k.
Jerson, protosové 1938... Jerson, protosové 30 038.
Ani nevim co z toho bych si zahrál radši... asi to druhý, to jsem ještě nehrál :)
Autorská citace #61
15.12.2008 12:19 - Colombo
Jerson: já mluvím o původním starcraftu:) ne o tvém:)
Autorská citace #62
15.12.2008 12:56 - SEBastian_Chum
sirien a divný věci co nevysvětlíme: já to postnul protože to jsou aktuálně řešený, downgrade problémy, a to mám rád. nejsou to úvahy o udržení ústí červích děr exotickou hmotou...

co se počtu ras týče, nemyslel jsem abys z toho udělal star trek. ale když už máš jednu rasu promyšlenou do detailu a má zajímavou myšlenku, líbilo by se mi udělat další rasu, ve které bys vzal jinou myšlenku a taky ji pořádně propracoval, aby byl vidět ten rozdíl. třeba energetická rasa, nebo nějaká rasa s těly složenými z jednotlivých uvědomnělých organismů, nebo rasa která žije ze zásoby nějaké speciální unikátní hmoty a ví že jí v našem vesmíru není dostatek na to, aby dožila dalších pár milionů let... prostě něco takového myšlenkově zajímavého ve srovnání s mladým lidstvem "dokonale přizpůsobeným k dokonalé přizpůsobivosti" a ethereály ...

Warhammer 40 000 se neodehrává v našem roce 40 000, to číslo je podle jejich kalendáře... ve skutečnosti nás od Věku Impéria dělí asi "jenom" 3 a půl tisíce let

-

takže teď vám odhalím trochu ze svých nápadů, buďte citliví pokud budete chtít reagovat:-)

v SF prostředí které vytvářím já mám chthoniána, což je biologická rasa zergoidně-tyranidsko-arachnidská s trochou lovecraftovských inspirací a rasu mrtvejch emzáků existujících v aktuální realitě jen jako psychické působení.

v dieselpunku mám zase feriny, což je savčí ekosystém se třemi inteligentními formami (jedna zručná komunitní výzkumná kasta, jedna průzkumná archeologicko lovecká kasta a jedna archivační tradiční harmonizačně diplomatická kasta) a několika stovkama neuvědomnělých forem... všechno to jsou takové kombinace velkých koček + velkých psovitých šelem + medvědů + všechny vychytávky různých pozemských savčích druhů (jedy, ostny, echolokace, hnědý tuk, zatažitelné drápy, třetí víčka...)

tenhle ferinskej ekosystém má problém že je to predátor a nemá jak se šířit - sleduje vesmírem lidský civilizace na předem teraformovaný planety, přebírá lidskou technologii a upravuje si ji.

no a druhá rasa v dieselpunku jsou oblimidi, což jsou inteligentní projevy phlogmatu. phlogma si představte jako slizovitě-voskovitou látku kgterá funguje jako velmi efektivní palivo, přičemž po spálení v motoru mají výpary ještě další mnohá využití a její různá skupenství mají různé vlastnosti. mimo jiné ovlivňuje organickou hmotu a vytváří z lidí, rostlin a zvířat takové bledé humusáky. když je někde velkej problém (přehnaná těžba phlogmatu narušující rovnováhu jeho koloběhu) tak phlogma promění člověka v oblimida a skrze něj problém vyřeší...

-

myslim že by se hodilo udělat nějakou pěknou rasu ještě i k těm etereálům...

a kdybys dělal ten setting za 30 000 let, lidi by nemuseli bejt tak moc daleko jak si obecně myslíme... mám pocit že by se to dalo promyslet, aby to bylo hratelný (vysvětlit nějakej downgrade technologie válkama, nedovolit překonání rychlosti světla... v tom případě za 30 000 let bude sice Země a sluneční soustava nehratelná (to asi fakt nedokážeme přepdokládat) ale nějaké kolonizační lodě a kultury z nich vzniklé by si musely zachovat tělesné schránky a relativně spolehlivé, bytelné technologie... takže by to bylo pochopitelné a hratelné i pro nás, barbary z 21. století...

navíc tam máš psychotroniku, jejíž rozšíření a následné ovládání a omezování by lidskej druh taky na cestě proměny mimo naše představy zdrželo...







Autorská citace #63
15.12.2008 13:12 - sirien
No, Trojcestí bylo kdysi vytvořeno jen pro středověkou fantasy hru, ale Universum toho settingu je celistvě vytvořené tak že se v něm dá hrát třeba i věci typu BSG nebo StarTrek - bez magie a tak...
...jen musíš tu hru držet mimo místa v tom vesmíru, kde magie funguje.
...nebo taky nemusíš, ale pak musíš ukočírovat hru kde někdo metá na Enterprise blesky z bouřkovejch mraků.

Pokud se k tomu universu vrátim tak by se docela dalo vytvořit tam nějaké podobné hezké rasy pořádně
Autorská citace #64
15.12.2008 13:17 - SEBastian_Chum
jo chlape ale to je pro mě hrozně nestravitelný, takže k tomu se asi vyjadřovat nebudu...
Autorská citace #65
15.12.2008 13:19 - Jerson
Colombo, já vím že jsi mluvil o originálu. Taky proto jsem psal, proč jsem tuhle pasáž ze svého pojetí vyškrtnul - Xel Nagové příběhově i systémově nadělají víc škody než užitku. V původním SC vlastně protossové za nic nemůžou, zergové za nic nemůžou, protože za oběma stojí nějací Xel Naga, kteří svůj pokud dvakrát zkopali.

SEB píše:
rasu mrtvejch emzáků existujících v aktuální realitě jen jako psychické působení.
Na podobném principu fungovala jedna frakce mých Protossů, funguje to docela dobře.

Na snižování technologické úrovně válkama nevěřím, nebo spíše mi to přijde jako otřebapné klišé. Zato omezení cestování vesmírem na rychlost světla se mi líbí, protože to omezuje potenciál. Vlastně by byl mnohem menší problém udělat hru, ve které se protossové střetnou s lidkým výtorem, robotem, případně androidem, který je pro průzkum vesmíru mnohem vhodnější, protože prostě čeká než loď někam doletí a je mu vcelku jedno jestli je to deset nebo sto let.

Btw. i při cestovní kosmické rychlosti 1/10c se do za sto tisíc let prozkoumat celá galaxie. Stačí vyslat sondu k nejbližšímu hvězdnému systému a až ho sonda prozkoumá, postaví svou kopii a vydá se každá k jednomu dalšímu nejbližšímu. Když se vylše více sond a když každá postaví více kopií, bude průzkum ještě o kousek rychlejší. Hlavní problém je s tou výrobou vlastních kopií, a pak s inteligetnním průzkumem - na to jsou zase lepší živé organismy. AlespoŇ prozatím.

Nicméně jsem četl jednu humornou povídku, ve které se Jupiteřané setkávají se třemi roboty ze Země, které ani při jenvětším úsilí nedokážou zničit, a přitom si za celou dobu neovědomí, že to nejsiou pozemštané, jen jejich výtvory. A nakonce tedy invazi na Zemi zruší a roboti v klidu odlétnou.

Nicméně moc technické světy nemám rád, lidé si pak často navymýšlejí příliš ujeté věci, které by mohly existovat, ale nebudou - asi jako už před osmdesáti lety měly existovat létající auta, a pořád ještě brousíme pneumatiky.
Autorská citace #66
15.12.2008 13:27 - SEBastian_Chum
no létající auta nejsou problém technologie, ale společnosti, zdrojů, správy, regulací, strašnýho hluku a mentality. pár jich už pokud vim lítá, jenom přitom praskaj okenní tabulky.

no jde o to jaké války to jsou - války s gravitikou nebo nějakejma relativistickejma zbraněma, kdy se vymažou celý planety a neni v podstatě co se od nepřítele naučit ani co zlepšovat na sobě by asi celkem rychle technologickou úroveň snížily...

průzkum sondama a androidama určitě smysl má a měl by v realističtějším SF proběhnout daleko před lidskou kolonizací, ale stejně pošleš lidi. Jste přece rasa ne? Jakej smysl by to bez kolonizace mělo? A ještě důležitější otázka: kde by se bez kolonizace hrálo?:-)

v tom SF co mám jsem si to ulehčil - některé planety jsou předpřipravené od emzáků, a další teraformovaly už samotné lidmi vyslané sondy.





Autorská citace #67
15.12.2008 13:40 - Jerson
Však o tom mluvím - je to strašně starý nápad, který se z různých důvodů neujal. Stejně tak to může dopadnout třeba s oblíbebými nanoboty, zaklínadlem poloviny sci-fi filmů a her. Třeba budou jen pro omezené použití a jinak k ničemu.

Relativistické zbraně jsou další věc, kterou vynechávám - o mazání celých planet ani nemluvě. Planety jsou
a) strašně vznácné zboží, než aby se jen tak ničilo
b) je to opět oblíbený technoblábol odvislý od kulis. Někde se létá z města do města a ničí se města. Někde se létá z planety na planetu a ničí se planety. To že někdo přistane na planětě a někdo jiný ho během pár hodin najde mi přijde naprosto směšně absurdní, zejména když jde o planetu podobnou Zemi. Někde na Deimosu, možná.

Právě to vyslání lidí do vesmíru se mi jeví jako létající auta. Ano, je to technicky možné a dřív jsme to dělali, pár lidí to stále ještě prosazuje, ale stroje tuhle práci zvládnou mnohem efektivněji a lépe.

A právě i bez kolonizace si můžeš hrát na androida - a co lépe, o nemusí vědět, že je android. Počítač taky nemá na první řádce programu napsáno "jsi počítač a ne člověk, nezapomeň na to." Prostě by byli vysláni humanoidní stroje, které pro jednoduchost může vypadat jako lidé a mít lidský model chování, či spíše simulaci lidského chování, a to že se liší od lidí jim může dojít až mnohem později.

Hlavně by ale mohli fungovat i na neterraformovaných planetách.
Autorská citace #68
15.12.2008 15:07 - SEBastian_Chum
jo to zní zajímavě... zvlášť pokud by to třeba byli ne androidi ale synthové, simulace života, jen z jinejch materiálů...

když nad tim přemejšlim tak je pravda že rozbíjení planet je divný, holt jsem poznamenanej W40k kde je to na denním pořádku (biomass denial, exterminatus... heheh sranda setting)

nanoboti jsou dost realističtí a nic proti nim nemam, ale jen s podmínkou že nemají proměnlivé role - nanoboti co dokážou v podstatě cokoliv jsou z mýho hlediska hrozně přehnaný. ale nanoboti co plní jednu funkci (rozdělování něčeho pro těžbu, nebo přípava materiálů v průmyslu, nebo pomoc při transportu látek v krvi) a nemohou se replikovat už mi přijdou v pohodě.
Autorská citace #69
15.12.2008 15:24 - sirien
WH40k je ujetost která pokřivila mysl již mnohým

Mazání planet je hovadina i z čistě věcného pohledu - planeta ve vesmíru je jak gigantická pevnost za středověku, prakticky vzato se na ní nedá pořádně zaútočit, její energetická a palebná kapacita těžce přesahuje možnosti jakékoliv jiné než enormě nepředstavitelně gigantické flotily.
Autorská citace #70
15.12.2008 16:15 - SEBastian_Chum
HEREZE! H E R E Z E ! ! !

No taková Damnatus Legio Imperii Cathedral Class Flagship vydá za flotilu a planety maže jen základními palubními bateriemi:-)
Autorská citace #71
15.12.2008 17:03 - sirien
Píše:
Technoblábol Technoblábol Technoblábol blablabla Flagship vydá za flotilu a planety maže jen základními palubními bateriemi


Hm. Nejspíš to bude tim že parta sedmadvacetiletejch geeků se cítila trochu nanic z toho že jedinej důvod proč vědí jak vypadá ženská je Playboy/Hustler a místo sexu trávěj večer co večer nad stolem s hromadou miniaturek a potřebovali si začít něco velmi kompenzovat, tak vymysleli naprosto překombenej ultrapřehnaně maximalizovanej svět aby si mohli připadat v sedmadvaceti cool i když nemaj babu?
A ujalo se to, protože to od nich odkoupil někdo, kdo sice měl babu a neměl moc rád kostky, nicméně měl cit pro prachy a uvědomil si že takovejch zoufalců je po světě dost aby to uživilo celou sérii se spoustou knížek, deskovek a RPGčkem jako bonus?

(/japs... TEĎ sem mrtvej. Armáda sedmadvacetiletých týpků mě přijde umlátit čepicema.)
Autorská citace #72
15.12.2008 17:10 - Colombo
Hej, z toho, že někdo nemá ženskou se nedělá sranda!
Autorská citace #73
15.12.2008 17:55 - SEBastian_Chum
sirien: no takovym způsobem si můžeš dělat srandu ze všeho:-)

a "technoblábol" se používá jinak

ale v zásadě jsi to asi vystihl. konzistence, vtip, sebeironie a kreativita se tomu výtvoru ale upřít nedá.
Autorská citace #74
15.12.2008 18:00 - Fritzs
Colombo: V Sirienových očích seš pak ubohej podčlověk, co si nezaslouží dikyslík keré dýchá... dá se to teda snadno napravit obstráním "toho druhého" (abysme nediskriminovali osamnělé dívky a homosexuály)

Sirien: Ehm, co máš proti WH40K...? Mě přišel celkem dobrý, i když velmi nerealistický (that's feature, not flaw)
Autorská citace #75
15.12.2008 18:18 - sirien
Píše:
Hej, z toho, že někdo nemá ženskou se nedělá sranda!

Ne, samozřejmě že ne. Z toho že někdo nemá ženskou z čehož má depku kterou řeší egomasturbací na velkejch, VELKEJCH lodích, flotilách a armádách ničících rovnou celéhvězdné soustavy... občas ano ;)

SEB: Hm. Když nad tím tak přemýšlím... tak si začínám připadat docela zoufale, protože si tak jako vybavuju, že jsem několikrát skutečně skončil celou noc u RPGčka místo s holkou na rande. Asi bych se měl nad sebou kapku zamymyslet.

Fritzs: Naprosto neovládanou neusměrněnou MEGALOMÁNII. Největší, nejsilnější, nejfanatičtější, nejhustší, nejcoolovější, nejmaniakálnější, nejdrsnější, nejsuprovější, nejdokonalejší...

...hele, já prostě nenávidim americkej přístup "oh, yeah, můžu se celej podělat z toho jak je ta věc úplně dokonalá a protože sem vylízanej amík bez mozku tak nad tim kvlůli tý jedný věci co mě dostala vůbec neumim přemejšlet normálně a padám z toho nahubu, padejte všichni se mnou".

To je důvod, proč skutečně nemám rád Markusovy recenze na hry. Ne že by Markus nerozumněl RPGčkům, ale jeho recenze jsou spíš oslavné hymny na novou geniální hru blablabla kterou zrovna potkal.

A taky je to důvod mé lehké alergie na WH40k, protože už dva roky skřípu pravidelně měsíc co měsíc zubama, když tenhle, už sám o sobě víc megalomaniakální než mi je sympatický, projekt prezentuje SEB na nějaký přednášce nebo v hospodě. Zrovna SEB se svým typickým přístupem "jsem z toho naprosto nadšený" ať už prezentuje cokoliv.
A aby bylo jasno - nic proti SEBovi nebo tomu jak přednáší. Ale když je Ti nějaká věc nesympatická svojí samotnou koncepcí, tak už máš po dvou letech trochu plný zuby toho jak jí kdekdo vychvaluje se stejným nadšením, jako je maniakálnost té věci samotné... takže si prostě sem tam musim spravit náladu tim že tak trochu narovinu vyprsknu co si o tom skutečně myslim, aby mě to pak zase nějakej ten měsíc dva nemuselo rozptylovat.

Takže pointa samotná vlastně spočívá v tom že WH40k hardly sux, ergo mi lehce brnkaj na nervy lidi co ho pořád tak hrozně chválej
Autorská citace #76
15.12.2008 18:18 - Gurney
Hej, v klidu, WH40k je bezva!! :P (sedmadvacet mi ještě není a mám holku :)

A jestli si dobře pamatuju tak Exterminatus obsahoval vyčištění planety atomovkama z oběžné dráhy (že by tu planetu úplně zrušili jako takovou jsem si nikde nevšiml) a bylo to nouzové řešení pro planety příliš poznamenané Chaosem nebo něčím podobným. Navíc ho mohl vyhlásit jen plnohodnotný Ikvizitor takže rozhodně nebylo na denním pořádku.

Nějakýho totálního zničení planety ala Deathstar jsem ve WH nikdy nezaznamenal (a kdybych si někdy všiml tak to budu ignorovat, zkazil bych si dobrý dojem :)

A btw koho odrazují ty iluminace co je jich plno třeba v Dark Heresy tak to je něco jako posuzovat středověký svět podle dobového výtisku Bible.

Realismus u settingu ve 40 tisíciletí vzdálené budoucnosti...?
Autorská citace #77
15.12.2008 18:29 - Fritzs
Gurney: Ničit planety kompletně umí jenom eldaři... jenomže tuším nemají zdroje na to aby to realizovali...
Autorská citace #78
15.12.2008 19:24 - SEBastian_Chum
siriene je vidět že ten svět fakt neznáš a nechápeš a je to docela vtipný - W40k si právě z tohohle co popisuješ dělá prdel, je to BRITSKEJ výtvor a moc dobře ví co je cool a ultra a kdykoliv může tak dodává subverze a ironizuje to.

je tam celá jedna planeta která funguje jako oživlý film Predátor a celé kulturní zvyklosti a civilizace točící se kolem věcí ve filmu zobrazených

jsou tam obrovský vesmírný vraky na kterejch žijí celý kultury přožívající stále dokola oživlej film Vetřelec

orkové mluví jako irský mafiáni, námořníci a spodina... a jejich psychotronika způsobuje že fyzikální zákony se kolem nich chovají jako v akčním filmu...

prostě každej detail má tucet rozměrů a významů, je promakanej a provázanej se všim ostatnim dohromady.

zdá se mi že jsi zahlédl jenom obal a nejsi dostatečně popkulturně zprzněnej a zároveň náročnej abys ocenil ty detaily a narážky.

takže když já osobně mluvim o W40k tak mluvim napůl tak jak je to zarostlý do samotnýho settingu, kterej je oproti většině populární SF velmi, velmi při zemi a realistickej (emzáků tam je ve skutečnosti hodně málo)... zároveň ale vždycky zdůrazňuju jak je to ve skutečnosti promakaná a vícevrstevnatá věc.

vždyť W40k má asi jenom 7 neexistujících prvků!!!:-) (adamantium, promethium, wraithbone, psychotronika, warp/působení víry, darkmatter a pak pár méně rozšířených) což je na takhle megalomanský SF docela výkon v zachování realističnosti a konzistence...

a Gurney k těm ilustracím: je plno krásně propracovaných a realistických ilustrací z W40k, ty přehnané iluminace mají skutečně být dobové (to je pozůstatek druhé a třetí edice, kde dělal ilustrace stejnej člověk co dělal Warhammer, takže to bylo správně archaický a přehnaný).

Jo Gurney máš pravdu o Exterminatus, ačkoliv to nejsou vždycky atomovky (maj několik variant toho rozkazu a provedení).


Autorská citace #79
15.12.2008 19:54 - sirien
Píše:
je to BRITSKEJ výtvor

no, to je Harry Potter taky.

Víš, právě všechny tyhle úžasný věci který tak děsně zapáleně popisuješ, mi připadaj děsně ubohý. Je to prostě... laciný. Sorry, kultura co furt dokola prožívá Vetřelce, v jedný hromadě s orkama mluvícíma jak irský námořníci? Proč?
Proč mít "orky" který se chovaj jako Irové?

Na začátku jsem měl o ten svět i zájem, ale kdykoliv se mi o něm kdokoliv snaží říct něco zajímavýho (jedno jestli Ty, Dan, Honza nebo někdo úplně jinej), tak se vždycky, a tím myslím skutečně vždycky, dozvím něco co mě na tom světě víc a víc leze krkem.
Autorská citace #80
15.12.2008 20:04 - Fritzs
Sirien píše:
Je to prostě... laciný.


Zato třeba Bleach je "drahej"...
Autorská citace #81
15.12.2008 20:10 - sirien
Píše:
Zato třeba Bleach je "drahej"...

Takový oddechový anime. Nikdo se z toho nesnaží dělat nic převratnýho, neni to nic převratnýho... a nikdy sem to neobhajoval, ani nikdo v týhle diskusi, takže mi trochu uchází pointa sdělení
Autorská citace #82
15.12.2008 20:21 - Fritzs
Sirien: WH40K je taky taková oddechová záležitost... aspoň tade z mého pohledu.
Autorská citace #83
15.12.2008 20:31 - SEBastian_Chum
koukni na to takhle: W40k je prostě ekvivalent ojchylnýho a tuctovýho doom/death metalu mezi SF settingama (tvrdou/chladnou muzikou)

je to přehnaný, je to sranda, je to promakaný, je to šílený

když se na to díváš takhle tak dávka W40k jednou za čas, u které se nasměješ a počteš si o larger-than-life brutalitě a předem prohrané válce nemůže bejt nic špatnýho

kdo považuje doom metal za něco geniálního dělá chybu, nikdo to tak nemyslel

stejně tak tvůrci W40k ten svět už 20 let promakávaj s tim že ví že to je pro prdel a chtěj aby se u toho bavil každej a každej si v tom našel něco co ho baví.

každý fantasy/SF může vypadat jako blbost když to prezentuješ aniž bys pořádně proniknul do toho, co to je

přečti si nebo aspoň prolistuj tyhle 3 věci než ten svět začneš soudit (aspoň to si zaslouží dřív než ho budeš komentovat tak jak ho komentuješ):
- Crossfire
- Inquisitor (pravidla pro narativní wargaming)
- a pak aspoň jednu z těchhle věcí:
Daemonifuge comics
Inquisitor Ascendant
Eisenhorn trilogie
The Redeemer comics (od legendárního Talbota, velmi černej humor)
Gauntovi duchové
Kal Jerico comics a Damnation Crusade comics

každá z výše jmenovaných věcí je hodně kvalitně promakaná a stojí za přečtení. bez těchhle základů fakt nemůžeš nějak zasvěceně W40k komentovat a neberu tě moc vážně.

a další věci co ukazujou jak neuvěřitelně bohatej a promakanej to je svět (ve kterym je hodně přestylizovanejch nebo rozvolněnejch částí, ale ty jsou tak malý že pro celkovou atmosféru nemaj moc význam) jsou Xenology, Imperial Infantryman´s Uplifting Primer, The Art of Warhammer, Wargear a jakoukoliv publikaci popisující nějaké imperiální tažení. Z comicsů jsou univerzálně hodně hustý ještě Titan, Lone Wolves a Blood and Thunder.

z pravidlových knížek kromě Inquisitora stojí za to i Battlefleet Gothic a Dark Heresy (ačkoliv to je velmi specifická podoba W40k v sektoru kde se toho zas tak moc neděje). Wargamingová pravidla rozhodně čtvrtá a pátou edici, protože v nic jsou nejhezčí ilustrace a nejlépe shrnutý setting (první a druhá jsou fakt divný, třetí je v podstatě to samé co čtvrtá).

Autorská citace #84
15.12.2008 20:42 - SEBastian_Chum
co je třeba pro mně zásadní je, že vim že ve W40k je několik stylizačně-žánrovejch pravidel:

1) nikdo neni úplná socka, pokud má jen trochu důvod žít. všichni jsou ale ve výsledku naprosto bezvýznamný.
2) každej může chcípnout, a to fakt blbě a zbytečně.
3) nic neni jistý a všechno je hrozně komplikovaný a děje se toho miliarda najednou.
4) nikdy, nikdy, nikdy se v tom světě nesetkám s něčím prvoplánovitě vtipným nebo prvoplánovitě "cool", všechno má více faset a významů, vysvětlení a pevné místo
5) nikdy nikdy nikdy se nesetkám s ničim infantilnim nebo romantickym

což je přesně to proč se k tomu světu vracim. Hrozně věcí mě v něm štve a nemá tam podle mně co dělat. Ale díky těmhle jistotám se mi furt vyplatí ho žrát a důvěřovat mu.

škoda že mi odmítli co jsem jim posílal, to mě nakrklo až na půdu. musel bych bejt "in-house-desgner" a na to bych musel poslat stokrát víc materiálů, na což nejsem ani zdaleka tak hustej.
Autorská citace #85
15.12.2008 21:01 - Gurney
SEB:
Třináctá legie (Gav Thorpe) - skvělá akční knížka s bezvadnou pointou (i ten vetřelec tam je :)

sirien píše:
Sorry, kultura co furt dokola prožívá Vetřelce, v jedný hromadě s orkama mluvícíma jak irský námořníci? Proč?
Proč mít "orky" který se chovaj jako Irové?


To je právě na tom že ve Warhammeru je strašně moc věcí který jsou kolikrát protikladný ale kdyby v něm někdo hrál třeba RPG tak to může být témeř jakýkoli žánr, pokaždý na nějakým jiným konci vesmíru v nějaké odlišné společnosti.

D&D hrdinská hra? Demonhunteři na lovu prastarého démona
Horor? Mezihvězdná loď s posádkou nenávratně ztracená ve warpu
Detektivka? Hledání vraždícího kultu v noblesním imperiálním městě
Katastrofický? Poslední loď Imperiální gardy utíkající z desetimiliardového města, které bude nevyhnutelně zničeno tyranidy (like vetřelec rasa)
Válečné drama? Souboj dvou důstojníku Gardy o Císařovu přízeň a místo velitele na pozadí války s rebely
Komická hra? Parta goblinů slouží svému orkskému warbossovi

A to všechno bez toho aby to působilo nemístně a pořád je to WH40k
Autorská citace #86
15.12.2008 21:05 - SEBastian_Chum
http://i155.photobucket.com/albums/s299/patches_menchi/warhammer-blue-gold.jpg

http://www.onlinegamescompany.com/war/gallery/eldar.jpg

chlape jestli ti tohle nepřijde hustý a věc co stojí za trochu snahy prozkoumat tak nevim nevim jestli netrpíš nedostatkem testosteronu :-)

jo a abych ti to ukázal ve srozumitelnější formě:

http://i7.photobucket.com/albums/y258/Thalantos/40kImperialGuard01.jpg

a trocha vyfukování Zergů, abych trochu zmírnil svou OT incursion:

http://img229.imageshack.us/img229/673/tyranidrushff7.png

a samozřejmě moje nejoblíbenější frakce:

http://2.bp.blogspot.com/_1RwhBDTvazc/Rw7DSrv_1cI/AAAAAAAAADc/qPMPzh-JPwk/s1600-h/dark+eldar.jpg

a hned po orcích a některých aspektech Chaosu mi nejvíc vadí Tau... i když v téhle podobě ne zas tak moc:
http://3.bp.blogspot.com/_1RwhBDTvazc/RwNz293WvqI/AAAAAAAAADM/MNuhygbVjRI/s1600-h/Tau+Warrior.jpg
Autorská citace #87
15.12.2008 21:10 - Jerson
Hej, chlapci - Svět podle mě a protossové. Můžeme tu probírat i věci kolo, ale nerad bych skončil u Pottera nebo tak podobně.

Sebe, sedm neexistujících prvků je na můj vkus docela dost, na protossy mi stačilo přidat psi energii. (btw. taky jsem Blizzardu poslal "otázku", tedy návrh na fungování protossů. Ale jejich oficiální verze zřejmě stále zní, že přijímají sluneční energii a vodu vstřebávají přes kůži. Psi energii pominuli - tak možná na základě Starcraftu II budu vymýšlet novou verzi protossů bez přidaných fyzikálních výmyslů.

Warhammer 40K je pro mě něco na úrovni Warzony, i když ta je v jistém směru omezenější, má jen lidi a "Temnotu". Ale taky je všechno ultra a mega a tak podobně. Venuše byla kolonizovaná během pár set let, podobně jako Merkur.

Víte ale co mě štve úplně nejvíc? Planeta jsou každá jakoby jiná, ale všude je úplně stejná gravitace. I na lodích bez ohledu na velikost. Jednosměrné gravitační generátory s omezenou působností, to ve sci-fi nesnáším asi nejvíc. Chápu, že dřív to bylo kvůli nízkým rozpočtům u filmů, ale když se to píše i v knížkách, je to fakt trapné.

(Nemluvě o tom, že ve většině sci-fi světů se běžným způsobem střídá den a noc, jen občas jsou na obloze dva nebo tři měsíce.)
Autorská citace #88
15.12.2008 21:11 - SEBastian_Chum
osobně mám nejradši hry z čerstvě osídlených lidských světů, kde jsou lidi maximálně pár stovek generací a furt neví co se jim tam může z okolního vesmíru nebo z džunglí a jeskynních komplexů vynořit.

a je to fakt sranda, protože to můžou hrát naprostý nováčci, dostanou se skvěle do atmosféry a hned vidí že ten svět je hlavně o lidech a o tom co musí obětovat aby přežili.

no a pak se jim tam probudí necron...
nebo je zevnitř začne korumpovat mutace...
nebo se jim tam začnou probouzet psykeři...
pár spór zachytí psychickou energii a začne vytvářet orky...
začnou mizet lidi a objevovat se jen mrtvoly bez hlavy (Tyranidi)...
přiletí vyjednávat "hodní" Tau...

fakt tuna tuna tuna věcí a jmenoval jsem schválně ty co nesouvisí s Impériem a jeho vnitřním fungováním, to je pak teprve sranda (vyjednávat s guvernérem dohodu zdroje-za-léky která by nebyla pro planetu nevýhodná a zároveń zajistit aby se populaci vyhnulo verbování do gardy a nepadla do rukou některému z dekadentních šlechtických rodů... to je politická chuťovka)
Autorská citace #89
15.12.2008 21:13 - Alnag
Jerson píše:
Psi energii pominuli - tak možná na základě Starcraftu II budu vymýšlet novou verzi protossů bez přidaných fyzikálních výmyslů.


Tahle otázka mne napadla už dřív, ale bylo mi blbé se ptát. Jaký má vlastně na tvou koncepci vliv mílovými kroky se blížící Star Craft II?

Měl jsem dojem, že jsi se inspiroval, ale už jdeš vlastním směrem (proto jsem původně tu otázku nepoložil), ale když to teď zase zmiňuješ... znamená to, že to bude upravovat na základě toho, co bude v SC2?
Autorská citace #90
15.12.2008 21:16 - SEBastian_Chum
no jersone s mutant chronicles prosím nesrovnávat, to je takovej slabej odvar... jako přirovnávat svět Mage the Ascension k Harry Potterovi nebo Mage the Awakening...

co se týče planet tak to je ve W40k docela ošéfovaný. většina z nich je toxická nebo obyvatelná jen po parateraformaci (dómy a bunkry). dny a noci jsou hodně různorodé, stejně jako klima, fauna a flóra. gravitace způsobuje několik abnormalit a dala vzniknout různým pokřiveným formám lidí.

umělá gravitace nevim nevim, taky ji nemám rád (a gravitiku už vůbec) ale docela mě přesvědčil argument "když nemáš gravitiku, vypadaj všechny lodě jak kus exkrementu"

protossy maj Blizzardi málo promakaný, štve mě to... ale co, udělej z nich etereály a nakopej Bilzzardům víš co


Autorská citace #91
15.12.2008 21:24 - Fritzs
SEB píše:
mutant chronicles prosím nesrovnávat, to je takovej slabej odvar...


Co máš proti Mutant chronicles...? Temná symetrie FTW!!!
Autorská citace #92
15.12.2008 21:29 - SEBastian_Chum
nic proti tomu, ve srovnání je to ale slabej odvar
Autorská citace #93
16.12.2008 01:46 - sirien
Jerson: No... do jednoho nikdy nehraného SF sem měl představu gravitačních generátorů jako dvou kolejnic (ehm... jako dlouhých velmi složitých válcových generátorů, ne jako dvou kusů kovu) co mezi sebou vytváří rovinové pole které převrací gravitaci směrem k sobě.
Lodě pak měly tyhle generátory obvykle ve svém středu, takže horní a dolní část lodi měla vůči sobě protikladnou gravitaci.

Tahle technologie tam ale měla být velice moderní a používat se měla pouze jako součást velkých vesmírných stanic, největších kolonizačních lodí (těch co doráží na místo ve druhé vlně spolu s prostředky na teraformaci) a několika málo biliardářských vesmírných jacht (pro válečné lodě byla příliš riskantní - porušíš jednu z kolejnic a máš na celý lodi gravitaci v hajzlu, což u prostřed bitvy neni zrovna ono), ostatní lodě fungovaly na naprosto základním principu gravitace jakožto odstředivé síly - tedy se jednalo o víceméně válcové objekty které při pohybu rotovaly kolem středové osy.

Taková koncepce by Tě taky štvala? Jen za zájmu.

Píše:
jako přirovnávat svět Mage the Ascension k Harry Potterovi nebo Mage the Awakening...

A proč ne?
MtA... to je jako Harry Potter, jenom si uvědomte následující rozdíly:
  • Mágové nejsou idioti. Pod tento bod spadá jak to, že umí magii aplikovat, tak to, že vědí, jaká síla se skrývá v kusu kovu s dutinou o průřezu 9mm a ve volné chvíli netráví čas stupidní magií, když mohou věci zařídit mnohem snáze jinými způsoby (MP3, pizza go home, letenka aj.)
  • Mágové jsou styloví. Žádné hůlky. Žádné hábity. Žádná pseudonesmyslná společnost která by se rozsypala během týdne fungování. Magie má svou cenu, která je někdy zanedbatelná, jindy příliš velká
  • Tvůrci a často i hráči MtA znají mytologie, filosofie a mystické směry napříč historií, takže v jejich podání dávají tyhle věci smysl, místo toho aby je tupě překrucovali způsobem, kterej ani neni cool
  • Mágové se pohybují převážně v běné společnosti... protože jich prostě není dost na to aby žili odděleně, a ani to nechtějí. Nejsou to takové socky aby žily v ghetech jako ty z HP.
  • Je to vlastě něco naprosto a dokonale jiného, stylovějšího a mnohem lepšího, ale s HP to má společné týpky co umí kouzlit, i když kouzlí úplně jinak a mnohem stylovějším a herně zábavnějším způsobem.

ne? :)
Autorská citace #94
16.12.2008 07:48 - Jerson
Alnag píše:
Tahle otázka mne napadla už dřív, ale bylo mi blbé se ptát. Jaký má vlastně na tvou koncepci vliv mílovými kroky se blížící Star Craft II?

SCII se už blíží několik let a zatím ho pořád odkládají, takže není kam spěchat. Na mou už použitou koncepci nemají vypuštené náznaky vliv žádný. Nicméně v klubu na lapiduchu bude určitě moje (teď už místně_oficiální) biologie protossů porovnávána s novými poznatky. Ta současná je vytvořena tak, že odpovídá poznatkům ze hry, přesněji není s žádným z poznatků v rozporu a drží se minima nově zavedených prvků.
Pro účely své hry jsem si upravil jen protosskou historii a technologii.

Pokud se ale ukáže, že SC II ukazuje prvky, které jsou v přímém rozporu s touto polooficiální biologií, možná ji přepracuju - pokud to bude možné. (V případě, že na videu bude Tassadar, jak si rukou drží krvácející ránu a na dalším Artanis, který stojí ve sluneční záři se slovy "nasávám energii", tak úpravy pověsím na hřebík, protože se z protossů stane další tuctová sci-fi rasa. Bohužel se obávám, že minimálně jeden případ nastane, co jsem videl video, ve kterém zraněný Tassadar vystupoval. Ještě že nechrčel a neplival krev.)

SEB píše:
umělá gravitace nevim nevim, taky ji nemám rád (a gravitiku už vůbec) ale docela mě přesvědčil argument "když nemáš gravitiku, vypadaj všechny lodě jak kus exkrementu"

Nesmysl. Kosmická loď má mít co nejmenší povrch při co největším objemu a musí být směrově stabilní. Válcové objekty s rotujícími částmi mi přijdou dostatečně dobré, to zaprvé. Zadruhé - když je opravdu nutné aby se lidé pohybovali po svých, co takhle magnetické boty? Zatřetí - protože jsou lodě stavěné ve třech rozměrech, přijde mi stav bez tíže mnohme výhodnější - potřebueš o patro výše, tak prostě vyskočíš, místo abys lezl po žebříku nahoru nebo dolů. Když ti monzážní klíč vyklouzne z ruky, motá se někde okolo a nezapadne na místo, odkud ho budeš špatně vyndavat. Těžké objekty mají jen setrvačnost, ale uzvedne je kdokoliv.
A za poslední - okololetící objekty (třeba oblíbené roje meteorů) nejsou přitahovány k lodi. Pokud se gravitační efekt neprojevuje mimo loď, rád bych věděl, jak gravitaci odstinují (ale asi na to používají olověné desky, ty se ve sci-fi hodí na odstínění čehokoliv)

Siriene, ten nápad se dvěma kolejnicemi má dvě vady:
1) kde sebrat dost energie na vytvoření gravitačního pole?
2) jak se dostaneš z jedné poloviny lodi na druhou, aniž by sis natloukl?

Pro kosmické stanice se mi mnohem víc líbí rotující disk po obvodu. Jde sice o zakřivený povrch, ale v každém bodě působí síla směrem do podlahy, takže z pocitového hlediska jdu pořád po rovině, i když vidím před sebou i za sebou zakřivení vzhůru.

Navíc pokud potřebuju oblast s nižší gravitací, tak prostě vylezu o pár pater výše ke středu - tam také mohou přistávat lodě.

Na gravitačních generátorech mi hlavně vadí fakt, že se tato technologie nevyužívá nijak jinak - třeba jako zbraně. A fungují, i když je loď úplně bez energie - třeba na takové Enterprise, kde mají závažné poškození v každé bitvě, nikdo nevydá rozkaz "přesuňte energii z gravitace do štítů".

Mimochodem, je jedna skvělá vesmírná hra Homeworld, ve které jsou lodě opravdu kolosální a birvy velkolepé. Jenže i tam se velké bitevníky pohybují jako na moři - pořád jeden sklon a děla mají nahoře a dole. A ano, stíhačky manévrují se stejnou obratností jako letadla z první nebo druhé světové války, už chybí jen klasický půlvýkrut před útokem na cíl v nižší letové hladině (což je v mnoha případech další hovadina)
Autorská citace #95
16.12.2008 12:36 - sirien
Jerson: Uvědom si ale taky že vesmírná loď bez gravitace má dost zásadních problémů z hlediska posádky. Pomineme-li takové vtípky jako že to neni až tak cool co do sexu a tak podobně, tak to má docela závažné zdravotní následky, budeš potřebovat aby se posádka několik hodin denně zdržovala v tělocvičně, ergo budeš potřebovat velkou tělocvičnu, což zase zvýší potřebu filtrace vody, solných tablet atd. Čím déle budeš chtít aby loď/stanice fungovala samostatně (resp. s jednou partou lidí), tím více tyto následky rostou. Když letíš na měsíc, tak Ti to je vzásadě ukradený. Když letíš na Mars, Jupiter...?? Nebo ve SF, když chceš letět rok na druhej konec galaxie, nebo postavit generační loď?


K tomu mému nápadu: Energii jsem nějak moc v tomhle směru neřešil. Vzhledem k tomu že takto energeticky náročných technologií na lodi zase až tolik neni, a vzhledem k tomu jaký nadbytek energie může poskytnout termojaderný generátor nebo nukleární fůze nebo cokoliv podobnýho...
- z jedné strany lodi do druhé jsem si představoval že by se prostě procházelo skrz onu středovou rovinu, kde by byl nějaký prostor bez gravitace nebo s trochu pomatenou gravitací, než bys vstoupil do protilehlé části s opačnou gravitací
Autorská citace #96
16.12.2008 13:08 - Jerson
Siriene, sex je to poslední, co mě na lodi zajímá. Navíc se k němu vyjadřoval už A. C. Clarke v Setkání s Rámou, když popisoval efekty nulové gravitace na poprsí dobře vyvinuté důstojnice.

A jakl jsem psal - pro kratší lety gravitace není tak potřeba, a pro delší můžeš mít loď s prstencem.

Energie je to první, co na lodi řeším - protože se nedá jen tak vyrobit. Dokonce i ty slavné fůzní reaktory dokážou vyrobit elektrickou energii (a ještě převodem přes parní turbínu), což je vcelku k ničemu. Kromě toho když se podívaš na gravitační konstatnu a porovnáš jí s elektickou nebo magnetickou (tedy permitivitou nebo permeabilitou), zjistíš, kolikrát více energie musíš použít, abys dostal srovnatelný výsledek.

Z tohoto důvodu se třeba používá magnetická indukce a ne elektrická, protože magnetická konstatnta je o tři řády větší a tedy veškerá zařízení mohou být o tři řády menší. Je to přibližný odhad, ale zhruba to tak vypadá. A rozdíl mezi magnetickou a gravitační konstantou je ještě o několik řádů větší. Matematici i fyzici si s tím třeba i poradí, ale pro konstrukréty je to nepřekročitelná překážka. Nehleděš na to, že si nedovedu představit materiál, kterým by se dala vést energetický tok tak vysoké hustoty.

To už by obrácená elektrická levitace nadělala menší potíže.
Autorská citace #97
16.12.2008 13:15 - sirien
Generátor čerpající energii z vakua?
Autorská citace #98
16.12.2008 13:22 - Jerson
Siriene, ty si ze mě děláš legraci, že jo. Bezpohybový generátor vakua je varianta perpeta mobile. Existuje řada vyrobených kusů, které doopravdy fungují, jen jejich tvůrce velké firmy dusí a navštěvují je lidé v černých brýlích, kteří jim vysvětlují, jak by bylo nemoudré něco takového konstruovat.

Na čerpání jakékoliv energie potřbeuješ mít tak jako tak energetický spád. V případě vykua ho dokážeme vytvořit, ale v řádu 10E-35 Joul sekund. Nejkratší časový okamžik co dokážeme něco vykonat je asi tak 10E-14, takže nevytvoříme spád ani pro jednu miliardtinu Joule. Jestli s tímhle kceš něco načerpat, tak to už můžeš používat rovnou gravitační generátory jako zdroj a generátory gravitace jako spotřebič a nemusí tě trápit, že je to technoblábol :-)
Autorská citace #99
16.12.2008 13:39 - SEBastian_Chum
jo ta scéna od clarka je hustá:-) ale aby takhle nedopadl veškerý tuk na lidském těle...

co já vim tak nepříjemné efekty nulové gravitace se dají řešit nejen cvičením, ale i specifickou dietou a nošením tlakového termoprádla které inteligentně rozhání krev i mízu a masíruje svaly, případně ti do nich pouští drobný elektrický impulzy aby "cvičily"

kdyby se použily zdravotní nanoboty tak máš vyřešený nepřirozený ukládání různejch látek v těle i přirozenost oběhu.

no a nakonec ona má nulová gravitace i výhody. pokud by se tohle všechno dodrželo tak v ní budou lidi zdravější než v normální gravitaci, protože se všechno dá lépe koordinovat a přirozeně hlídat. kdyby nosili stejný oblečení a měli nanoboty v krvi na Zemi tak to nebude tak efektivní protože se ti mění nadmořská výška a atmosférickej tlak, vlhkost a teplota s denní dobou, což by asi těm systémům chvíli trvalo se přizpůsobit...

co jsem taky četl je zajímavá věc že mozek by byl mnohem zdravější a efektivnější právě v nulové gravitaci - mimo jiné tam psali o zdravějším vývinu mozkových plen a distribuci živin, kyslíku a signálů. problém je s krevním tlakem, ale to se dá vyřešit tim tlakovym oblekem.

všechny zmíněné technologie už máme (jen ti zdravotní nanoboti ještě nejsou tak úplně nano...) takže nějakej velkej zdravotní problém nevidim, zvlášť pokud si ty lidi občas zaskáčou s gumou na trampolíně nebo zaběhaj na pásu.

vesmírný stanice a větší lodě bych asi řešil rotací jako disky nebo válce... nejlíp udělaný jsem to asi viděl v Cowboy Bebop, kde všechny lodě vypadaly cool, měly špičku a všechny ostatní náležitosti, ale uprostřed měly rotující válec zajišťující posádce po 90% času přirozenou gravitaci.





16.12.2008 15:35 - sirien
Píše:
kdyby se použily zdravotní nanoboty

Jerson Tě zabije :)
9.5.2009 22:58 - Malabar
Poslednich par hodin me v hlave vrta jak to je s Protossama a spankem. Letmo sem koukal na netu ale nenasel sem to. Tak se teda obracim sem. Mate nekdo informace, ci nejakou vlastni teorii jak by to mohlo byt se spankem, potazmo odpocinkem ?
9.5.2009 23:20 - sirien
protos nespí. protos nejí. protos nepije. protos nesouloží. protos nepřemýšlí. protos neváhá.
protos zabíjí.

třeba? :)
Zní to jako dobrý propagační motto...
10.5.2009 00:00 - Nerhinn
Anebo chucknorrisovsky - Protos nespí. Vyčkává. :)
10.5.2009 02:40 - Lokken
Protoss nikdy nespí-alespoň ne potmě! Ne že by se protoss bál tmy, to tma se bojí protosse!
10.5.2009 02:58 - sirien
ale notak děti, jeden byl dobrej, ale nebudem tu z toho dělat chuckovskou přestřelku, že ne? To by mohlo bejt taky na věčnost...
10.5.2009 03:28 - Lokken
No dobře, dobře, člověk se nějak musí zabavit při tý nudě v práci...
10.5.2009 20:38 - Jerson
Protossové nespí, nepotřebují to.
10.5.2009 20:57 - Colombo
na nějkém webu bylo údajně napsáno, že tossové fotosyntetizují:D
11.5.2009 07:10 - Jerson
To jsou protossové ve dvojce - přijímají sluneční záření a vodu skrz kůži. Nic o čem bych byl ochoten byť jen uvažovat.
11.5.2009 07:34 - Colombo
heh, tak oni z toho Blizzardi udělali pravdu?
Jak říkám, Blizzardi jdou do pekel.
11.5.2009 08:32 - Spize
A oni jako fakt fotosyntetyzujou v právém slova smyslu? Nebo jen prostě příjmaj to sluníčko?
11.5.2009 08:37 - Sethi
autofototrofní organismy nemusí nutně fotosyntetizovat, nicméně je to asi nejpohodlnější cesta...
11.5.2009 08:42 - Jerson
Teoreticky je fotosyntéza u protossů nesmysl, protože nevím jak by z ní vytřískali dost energie na to aby mohli fungovat. Navíc Blizardi úplně opomněli psionickou energii, kterou protossům dali v prvním díle. Možná se snaží odstranit nesmyslnosti typu "duševní energie", ale to je jejich věc. Každopádně protossové z dvojky mě z biologického ani herního hlediska vůbec nezajímají, jednak vypadají odporně a pak ... nemá smysl se tím zabývat. Stačí mi, že po dvouleté diskusi, zda protossové mají ústa se potvrdilo mé tvrzení, že nemají a nikdy neměli, a tím to pro mě hasne.
11.5.2009 08:43 - Sethi
proto vypadáš jako dost nešťastná kachna? =)
11.5.2009 08:57 - Malfin
=)
11.5.2009 09:21 - Colombo
sethi:DDDDDD

Autotrofní organismy nemusí fotosyntetizovat, respektive nemusí být fototrovní, ale třeba jen chemotrofní(př. bakterie vyrábějící energii pomocí radiačního záření, jinak spousta archeí, kteří jsou právě chemoautotrofní, snad, až se budu učit na zkoušku z mikrobiologie, vám budu moci dodat přesnější informace).
Jerson: ale dá, když budou přisedlé kupy zeleného slizu, eh, ale to by se zásadním způsobem musela změnit historie a vzhled jednotek. ALe blizzardi jsou toho schopni, jak ukazují v oněch datadiscích k WoW a samozné WoW má s původním War3 příběhem minumum společného.
11.5.2009 10:27 - Jerson
Sethi, některé obrázky Artanise co jsem měl byly mnohem více kachní (: )

Neboj se, na pozodné poznámky jsem zvyklý. (Btw. tobě by se protossové museli kreslit snadno, co?)
11.5.2009 10:29 - Lotrando
oni maj kopýtka?
11.5.2009 10:43 - Sethi
tak když jde o absorbci slunečního záření, tak fototrofní budou, co s tou energií pak dělají je na nich, ať jsou si třeba fotochemotrofní... já už mám mikračku za sebou, díky bohu za to...
11.5.2009 11:28 - Jerson
To sice ne, ale mají stejně utvářené nohy jako thieflingové.
11.5.2009 11:33 - Sethi
11.5.2009 11:35 - Fibriso
ha ha ha, něco takového jsem čekal, že se Sethi vypadne...
11.5.2009 11:46 - Magus
=D LOL
11.5.2009 12:03 - Jerson
Už chybí jen to sluníčko :-)
11.5.2009 15:12 - Milamber
=D Sethi to už hraničí s komiksem =D pěkný...
11.5.2009 16:57 - Jerson
Tedy, četl jsem povídku o mimozemšťanovi, který nešikovně přistál na Zemi a umřel jednomu farmáři v náručí. Ten ho pohřbil, emzák za nějaký čas začal rašit a jednoho dne ho farmář našel za dveřmi. Pak mu pomohl opravit jeho kosmickou loď a odletět.

Celá ta povídka byla fajn a dovedl jsem si představit, že někteří emzáci by takto mohli fungovat. I protossové v mém podání napřed rostou mimo těla svých rodičů a pak se "vylíhnou" - ale od té chvíle jsou izolováni od okolí, kromě výměny psionické energie. Chemicky i biologicky jsou uzavřeným systémem. Pochopitelně přijímají a vydávají i teplo, ale jen tolik, kolik ho získají z okolí, a fungují při širokém rozpětí teplot.
Hlavně ale mohou fungovat prakticky kdekoliv a jediné co potřebují je psi energie. A když ji nemají, tak neumírají, ale zůstanou v letargii a čekají. Jsou něco jako dokonalý biologický stroj.

Je pravda, že jejich fungování bez psi energie bych už tak elegantně vysvětlit nedokázal. Na druhou stranu orgán přijímající elektromagnetické vlnění a uskladnující energii pro další použití není principielně vyloučen, takže by to šlo také. I když tedy naprosto netuším, proč jim Blizzardi dodali to přijímání vlhkosti - tuhle myšlenku jsem opravdu nikdy nepochopil. A myslím, že Sethin obrázek asi postnu do diskuse (pkud mi dá svolení) hned jak vyjdou nějaké oficiální údaje o nich a bude tam to o vlhkosti. Protože takhle zprznit rasu s dobrým potenciálem, to jsem už dlouho neviděl.
11.5.2009 19:21 - Colombo
Jerson: asi se jim to hodilo někde do příběhu, kde je lidé díky toho budou moci porazit. Tak tu prostě změnili biologii.
11.5.2009 19:22 - Jerson
O tom pochybuju, ale to je vcelku jedno.

Btw. na protosse jsem docela mladé škvrně, je mi jen třicet (právě dneska (: )
(Jo, píšu to sem záměrně)
11.5.2009 19:28 - Colombo
tak to všechno nejlepší k tvým vylíhnutínám!
nebo jak to vy protossové nazýváte
11.5.2009 19:44 - Malfin
=) gratulace
11.5.2009 20:15 - Sethi
11.5.2009 20:42 - Lokken
Sethi: :-D dávám 11 z 10!

Jerson: Gratulace!
11.5.2009 21:17 - Colombo
Sethi? Co to tomu Protossovi čouhá z bederní části?
11.5.2009 21:21 - Sethi
pánevní kosti. jinak jsou protossové v tomhle směru zcela nezajímaví.
11.5.2009 21:25 - Milamber
Jerson: Taky se přidávám s gratulací. ;)
11.5.2009 22:03 - sirien
Jerson vymyslel variantu s parazitickým rozmnožováním... (symbiotickým? tak něco. PRostě za pomoci nějaký jiný zrůdnosti)
11.5.2009 23:23 - Jerson
Koukám, že jste nikdo kromě Siriena tu biologii nečetl, co? Tak hybaj si ji přečíst, všichni.

Sethi, velmi děkuji. Co mi na to řekla slečna raději nebudu citovat (: )

Ostatním gratulantům děkuji také.
12.5.2009 20:36 - Colombo
no dovol!
Jen jak to chceš nazvat? Seškrábatiny? To by tě asi moc nepotěšilo:)
12.5.2009 21:06 - Jerson
Stvořeniny :-) Třeba.
Btw. protossové počítají jednotky ve dnech, protože jejich planeta má vázanou rotaci a jeden je to samé jako jeden rok. Tedy teoreticky by měli slavit "stvořeniny" každý den. Prakticky, než by pochopili podstatu oslavy prvních narozenin (u lidí), tak by jim dotyčný oslavenec zemřel stářím.
Notabene proč si ten připomínat ekvivalentním počtem plasmatických výbojů, které je třeba zhasit jedním vydechnutím plynných zplodin biochemické reakce, která dotyčné osobě poskytuje energii k životu... než by pochopili tohle, tak by se narozeninové zvyky v průběhu staletí dávno změnily.
12.5.2009 22:37 - Colombo
eh? On tohle ještě někdo dělá? Já myslel, že je to už jen ve filmech!
13.5.2009 07:11 - Jerson
To víš, někteří lidé skutečně žijí. Ale pak může mezi námi existovat určitý počet protossů v lidských tělech, kteří to nedělají - stejně jako nedělají mnoho dalších věcí. A také lidé, kteří tyto lidi napodobují.
Sám se rozhodni, který z nich jsi ty (: )
13.5.2009 08:23 - Colombo
Ghu? Bhoa?
13.5.2009 09:27 - Fritzs
Jerson: Jak to tak čtu, tak mi připadá, že Protossové jsou úžasní jenom díky tomu, že sou v kontrastu k nim postavení neúžasní lidi. Takoví elfové z klasické fantasy, ale dotažení do absurdity.
13.5.2009 10:26 - Jerson
Protossové jsou v několika směrech dotažení do absolutního konce, což má za následek naprostou neschopnost v jiných oblastech - třeba přizpůsobivosti, pochopení nebo vymýšlení.
Nicméně úžasní jsou jen pro lidi, kteří vidí jednu stranu jejich osobnosti.
Třeba nemají žádné pocity. Nemají z ničeho radost. Neumí při pohledu na něco krásného pokrčit rameny a říct (telepaticky) "Hm, nic moc."
Dokonce neznají ani ten úžas.

Protossové jsou možná v některých směrech dokonalí, ale nejsou úžasní. A samozřejmě z dlouhodobého hlediska je lidé převálcují.

Kromě toho lidé jsou mnohem úžasnější, když víš na co se dívat. Postavit miliony tun těžkou hrobku, u které zemřou tisíce lidí a trvá několik životů než bude dokončena jen proto, že si jeden člověk myslí, že je víc než ostatní a nechce zemřít?
Člověk, který během třiceti let vytvoří tisícovku unikátních děl, nebo se během dvaceti let ovládne dvacet jazyků, z toho tři, kterými nemluví nikdo na světě ... nic z toho protossové nedokážou.
13.5.2009 11:15 - Aljen
Existuju ... Dark Protoss?

;)
13.5.2009 11:28 - Fritzs
Jerson: Co vlastně bytosti zcela bez emocí motivuje k tomu aby vůbec něco dělaly...? Sex a žrádlo...?
13.5.2009 11:39 - Colombo
racionální důvody?
Jsi omezený Fritzi.
13.5.2009 12:39 - Aljen
Racionalne dovody su len civilizacnym wrapperom na "Sex a zradlo".
;)
13.5.2009 13:06 - Jerson
Jejich motivací něco dělat je jen to, že něco neví. Sex neznají, rozmnožování je pro ně nepříjemné a tak se tomu vyhýbají. Jídlo taky neznají, mají psi energii a k ní používají generátory.

Aljene, tvá otázka o Dark Protossech měla znamenat co?
13.5.2009 13:12 - Fritzs
Jerson: Jestliže nemají pocity, tak pro ně neexistuje pocit "zvědavosti" který by je nutil něco zkoumat. Jinak pokud nemají žádné pocity včetně touhy zachovat rod a rozmnožování je pro ně nepříjemné, tak by už dávno vymřeli a asi by jim to během vymírání bylo úplně jedno...
13.5.2009 15:42 - Jerson
O zvědavosti jsem nemluvil. Zkoumání je pro ně záležitost úsudku - a nutnosti.
A ano, vymírají - jen u rasy, jejíž jedinci jsou prakticky nesmrtelní to vymírání trvá dost dlouho.
13.5.2009 16:40 - sirien
Fritzs: Přisuzovat lidské psychologické vzory odvozené z evoluční nutnosti bytostem, které přesáhly vývoj a sami začaly ovlivňovat podobu a předpoklady svého druhu je trochu... ošemetné, řekněme.
Odeber emoce a zbyde Ti intelekt. A intelekt musí být živen, jinak se začne nudit. Pořád v něm probíhají analytické procesy. A protože nemá jinou motivaci, pak se snaží zodpovědět otázky, které se naskýtají.
13.5.2009 18:28 - Alnag
Píše:
Odeber emoce a zbyde Ti intelekt.


Odeber emoce nezbude ti důvod žít... intelekt bez emocí je mrtvola. Snaha zodpovědět otázky se nazývá zvídavost. Je to komplexní emoce. Ale jinak v pohodě...
13.5.2009 18:44 - Jerson
No uvidíme, jak na tom bude umělá inteligence s vlastním vědomím, jestli se obejde bez emocí nebo ne.
13.5.2009 18:51 - Alnag
Jerson: Ještě bude potřebovat vlastní vůli... aby bylo o čem mluvit.
13.5.2009 19:24 - Fritzs
Alnag: Která je sama o sobě důsledkem emocí, čímž se kruh uzavírá.
13.5.2009 19:52 - sirien
Píše:
Odeber emoce nezbude ti důvod žít... intelekt bez emocí je mrtvola. Snaha zodpovědět otázky se nazývá zvídavost. Je to komplexní emoce. Ale jinak v pohodě...

Tak pokud byli na svůj intelekt vysazení a zasáhli do svého vývoje, tak si tohle mohli zachovat, žejo.
13.5.2009 19:54 - Fritzs
sirien: Ale tím pádem si zachovali emoce :)
13.5.2009 20:04 - Jerson
Nevím jak vznikají emoce. Ale vzhledem k tomu, že existují lidé, kteří - alespoň navenek - vepadají, jako že žádné emoce nemají, nevidím důvod proč by takto - alespoň navenek - nemohla vypadat sci-fi rasa stará miliony let.
13.5.2009 20:09 - sirien
Případně můžou mít emoce projevující se na duševních pochodech úplně jinak. Jsou to MZáci probohy, neumím si moc představit jak moc je naše psychologie přenosná na někoho, kdo se nevyvynul v našem planetárním ekosystému a není součástí pozemského evolučního stromu s jeho vlastnostmi.

Faskal mi kdysi řekl že biologové kladou na vývoj inteligentního života jen dvě ultimátní podmínky: Musí být schopen vývoje v čase a musí být schopen reprodukce. Všechno ostatní je variabilní. Vlastnosti života který se vyvýjí mimo vztah k naší vývojové linii mohou být prakticky libovolné aniž by vznikl paradox.
Nemají emoce? V tom případě jejich mozek funguje nejspíš na jiném způsobu motivace. Pokud jej opět nazvete emocemi, pak jsou jejich emoce prostě natolik odlišné že nemají s našimi emocemi a jejich projevy nic společného, kromě toho že zajišťují motivaci organismu.

Popravdě mi to přijde smysluplnější než aby MĚLI emoce a jejich projevy natolik podobné těm našim, aby na ně bylo možno aplikovat naši psychologii (že, startreku...)
13.5.2009 21:06 - Spize
Jestli nemaj emoce, tak jsou to v podstatě stroje, ne? A stroje se na smysl existence neptaj. Co já vim.
13.5.2009 21:10 - Milamber
Píše:
Co vlastně bytosti zcela bez emocí motivuje k tomu aby vůbec něco dělaly...? Sex a žrádlo...?

Přece když nemáš emoce, tak nemáš motivaci, třeba k sexu, nedokážu si to představit u inteligentních tvorů. Člověk má mnohem víc emocí než zvířata, už jenom proto, že mu na spoustě věcí záleží víc.
Pak tedy, když to vezmeme z toho sexu, bez emocí máš jen to nutkání zachování rodu a navíc to si bez emocí neuvědomíš,děláš jen to co máš v genech.
Mezi lidma se najdou lidi, kteří odmítají některé věci a činnosti, ale jen proto, že je nahrazují jiné podle nich důležitější a z těch daných činností se odvozuje jejich chování a zapálení pro danou věc a z toho jejich emoce.
Toto téma je ve spoustě věcí moc složité, navíc když jsem se teď dočetl že emoce jsou "univerzální, tzn. že doprovázejí všechny druhy duševní činnosti" neboť máš duševní činnost ve všem, pak tedy něco bez duše, je třeba robot, prostě jen loutka ovládána někým jiným a emocemi někoho jinýho.
13.5.2009 21:30 - Colombo
Tak, nejblíž je podle mého Sirien.

Vezmu inteligentní sliz, podle vás nejspíše bude mít emoce, bude mít rád cornflaky, bude se rád dívat na fotbal a pít pivo a v neposlední řadě bude mluvit anglicky(jak už to ostatně ve valné většině Sci-fi bývá)?

Iteligence je vlastně jen schopnost řešit (nové) problémy(podle univerzálnější definice). Toho tedy dosahuje velké množství organismů. Dokonce i stromy a hlenky! A teď si představte nějakou utrainteligentní hlenku, ultrainteligentní strom. Případně ultrainteligentní mraveniště, které je schopno se s vámi domluvt feromony. Měli by 500 feromonů jako "fonetickou" abecedu. Myslíte, že by jste dokázali detekovat(svým omezeným lidským způsobe) nějaké emoce? Ano, emoce by byly, ale byly by natolik jiné, struktura inteligence by byla tak odlišná, že by nebyla pro vás možnost vůbec poznat, źe je to emoce! A přitom by se s vámi snažilo to mraveniště domluvit, ale vy byjste jen hućeli(shodou okolností lidský smrad by byl hučení) a hučeli a hučeli. Mravenci by vás považovali za naprosto hloupé bytosti.
13.5.2009 21:31 - Jerson
Spize píše:
Jestli nemaj emoce, tak jsou to v podstatě stroje, ne? A stroje se na smysl existence neptaj

Však taky ano - téměř. Protossové se od strojů moc neliší, a smysl existence je otázka, kterou si neumí položit. Tedy - oni neumí položit žádnou otázku, protože vůbec nechápou koncept otázek.
13.5.2009 21:33 - Colombo
Milamber: definice věcí, které člověk vztahuje výhradně na sebe a před 50 lety by nebyl schopen připustit, že šimpanz má emoce, tak tyto definice jsou nedůvěryhodné. Už to duševní činnost. Tady s tím mám problém, jelikož to je velice blízko těm pantheistickým teoriím o tom, že člověk má duši, o tom, že nikdo jiný nemá duši a o tom, že vlastně jen člověk myslí a všechno ostatní se chová jen instinktivně.
13.5.2009 21:41 - sirien
Píše:
Člověk má mnohem víc emocí než zvířata, už jenom proto, že mu na spoustě věcí záleží víc.

ha, další vtipnej homocentrik... Ti před Tebou tvrdili že Země je střed vesmíru, že Bůh stvořil vše jen kvůli člověku nebo že zvířata neuměj prožívat nebo používat řeč.

Píše:
Vezmu inteligentní sliz, podle vás nejspíše bude mít emoce, bude mít rád cornflaky, bude se rád dívat na fotbal a pít pivo a v neposlední řadě bude mluvit anglicky(jak už to ostatně ve valné většině Sci-fi bývá)?

ROFL MAO
13.5.2009 21:46 - Jerson
TAhle debata je pro mě velmi poučná - lidé dokážou přijkout Vulkánce s jejich přísnou racionalitou a bez emocí a nikdo se nediví, jak můžou žít. Ale udělejte rasu mnohem méně lidskou s podobnou vlastností, a bude jim připadat nesmyslná.
13.5.2009 21:48 - Milamber
Už dříve jsem třeba slyšel, že podle pár výzkumů se přišlo na to, že rostliny nějaký city mít musí.
Podle výzkumu kdy pravidelně bylo v určitou hodinu každý den rostlině ubližováno, třeba tak že jí byl utrhnut list, po pár dnech bylo zjištěno, že právě v tu hodinu byly u rostliny naměřené výchylky, nevím to jistě jaké, ale myslim, že to bylo "asi chemického typu", jednoduše příprava na to, že zas příjde bolest.

Jerson důležitá otázka mají Protossové sny?Sny představují soubor myšlenek a představ. Často je provází hlubší emoce a působivější vizuální vjemy, než nám může nabídnout svět bdění. Z toho se dá usoudit, že kdo nemá sny a nikdy je neměl, pokud to není nějaká mozková vada, tak nemá city.
13.5.2009 21:53 - Colombo
Milamber: u rostlin nebude bolest, bolest ostatně je vhodná jen pro zvířata.
"Poškozuje nás to, dostaň se od toho zdroje"
Což je u rostlin něco naprosto nesmyslného, protože ty uhnout nemůžou.
Rozhodně bych to nenazýval lidskými emocemi a nehledal bych ekvivalence, podobnosti. Co čtu velice dobrou knížku Fylogeneze živočisné říše(alspoň říkali profesoři, já tomu moc nerozumím, ale dostal jsem se dál jak druháci:)), tak právě tohle hledání podobností za každou cenu může za to, proč byl(a pořád ještě je) fylogenetický strom tak nehorázně zprasený. Protože tohle zvířátko mělo podobnou tlamičku jako tamto zvířátko, tak musí být přece příbuzné!
13.5.2009 21:54 - Sethi
ále... vulkánci... star trek přece nikdo nebere vážně...

kdežto tihle protossové, na ty si musíme dávat pozor, ti toho mají pod spárkem víc, než by nám bylo milé...

a přitom je to tak na očích - stačí se zeptat:

proč?
protoss...
13.5.2009 21:55 - Jerson
Protossové nespí, takže ani nesní. To je neomezuje v poměrně detailních představách. Nevím zda to souvisí s existencí citů jako takových.

Btw Sethi, taková odpověd na otázku ... proč mě to nenapadlo dřív? Vlastně, už vím. Protoss.
(: )
13.5.2009 21:55 - Milamber
Píše:
ha, další vtipnej homocentrik... Ti před Tebou tvrdili že Země je střed vesmíru, že Bůh stvořil vše jen kvůli člověku nebo že zvířata neuměj prožívat nebo používat řeč.

Pochopil jsi to špatně, jen tak abych nevypadal jako další trotlík co se povyšuje nad zvířecí rasy. Ne mám je rád a jsem členem organizace jejich ochrany. =)Víš já to myslel tak, převedu na všem známé peníze. Dej je psu, dej je kočce, praseti co budou dělat. Rozhaž mezi ně několik 1000 Kč. Budou kvůli tomu šílet radostí, že mají peníze? Budou kvůli tomu ubližovat ostatním aby jich měli co nejvíce? Jo když tohle u nich uděláš s jídlem tak to budou dělat, ale to jsme u toho co jsem naznačil.
Dej jim práci, seber jim jí to jsou věci co oni nechápu, proč by se z toho měli u nich oběvit reakce ve formě emocí?
Nezajímají je dluhy peníze stres z práce ne tohle a tak je mnohem míň jevů které na ně působí, možná jsem špatně naznačil, že mají míň citů tak to se omlouvám, jen je míň vlivů vyvolávajících u nich tyto reakce.
13.5.2009 21:58 - Colombo
Jsi členem organizace pro ochranu zvířat?
Tak to jasně jsi homocentrik.
(chránit zvířata už znamená rozlišovat člověk-zvíře, což je opět špatně)

Víš, že zvíře je i moucha? Medůsa? Obyčejný polyp? Salpa?(dokud je to chlupaté a vrtí to ocáskem, tak to se to pak chrání! Ale slizké a nechutné? Pche)
Těmihle pseudohumanisty taky celkem opovrhuju.
13.5.2009 21:59 - Sethi
na medůzy pozor. ty malé nesmrtelné svině mění oceány v obrovský želatinový dort.
13.5.2009 22:09 - Milamber
Colombo
S tím homocentrismem pomalu, ať tu zachvíli neni homocentrik každej kdo má doma zvíře...a komu vadí když někdo..vraždí druhy zvířat, která jsou na vymření to je jedinej důvod proč tam jsem, nepřivazuju se ke stromům to nikdy, na to to mám zas v hlavě v pořádku... jen nechci za pár let vidět zvířata jen v zoo.

Sethi taky jsem slyšel, potvory jedny, zachvíli se dostanou na souš a ovládnou planetu.
13.5.2009 22:13 - sirien
Jerson: To je Star Trek! Tam má všechno smysl a logiku a NEOBSAHUJE TO CHYBY, chápeš? Kdybys viděl poslední ST, tak to tam VYSVĚTLUJOU!!
(omlouvám se, malý trekkie záchvat. Nicméně v tom poslednim ST to fakt docela hezky vysvětlujou)
13.5.2009 22:17 - sirien
Píše:
převedu na všem známé peníze. Dej je psu, dej je kočce, praseti co budou dělat. Rozhaž mezi ně několik 1000 Kč. Budou kvůli tomu šílet radostí, že mají peníze? Budou kvůli tomu ubližovat ostatním aby jich měli co nejvíce? Jo když tohle u nich uděláš s jídlem tak to budou dělat, ale to jsme u toho co jsem naznačil.

Lidé si mysleli, že jsou nejinteligentnější a nejvyspělejší druh planety, protože stavěly velká města a tvořily spoustu zajímavých věcí jako automobily. Delfíni si mysleli, že jsou inteligentnější a vyspělejší z úplně stejného důvodu.
(c) Stopařův průvodce po galaxii
13.5.2009 22:18 - Colombo
vždycky budeš moci vidět zvířata všude kolem sebe
člověk je zvíře, veškerý hmyz je taky zvíře, všechno, co je fylogeneticky bližší jelenovi než žamiónu je zvíře.
Prasata budou(chutnají nám +- symbióza), kočky budou(máme rádi chlupaté věci, co se k nám lýsají a nemají kecy, že bychom se měli umýt, že se chtějí dívat na něco jiného na televizi...), psi, křečci.....
Venku zůstanou ptáci, spousta dalších zvířat, protože město je uplně jiný, nový skvělý, biotop se spoustou různých nik...
Chce se na to dívat z jiné stránky, než je z té homocentrické. Co do toho přimíchat trochu evoluce a nedívat se na dnešek jako na "něco zvláštního, protože žiju teď a jsem člověk", ale jako jen jednu z mnoha etap života na zemi.
Nepřizpůsobíš se? Vyhyneš. Proč tohle popíráš?
13.5.2009 22:18 - Sethi
shoda... podmětu... s... přísudkem... prosím...
13.5.2009 22:19 - Jerson
Siriene, já poslední Star Trek náhodou viděl. Tože v něm má všechno smysl a logiku nechám stranou, abychom se tu nedohadovali, nicméně mám dojem, že ve všech předchozích filmech a seriálech tohle vysvětlení nechybělo a Vulkánci byli stejně oblíbení. Nebo ne?
13.5.2009 22:22 - sirien
Jerson Protože Tekkies nemaj kritičnost, trekkies maj VÍRU. Se pak nediv.
A co se týče ne-trekkies - ve světě kde je max. warp 9, ale lítaj warpem 14, kde používaj sonický zbraně ve vesmíru, kde společnost funguje bez určovatele hodnoty, mají všeho dost ale všichni pracují...
...bys chtěl hledat nějaké další chyby? Proč probohy...
13.5.2009 22:24 - Colombo
jak ve futuramě, trekkies byly zakázáni:D
13.5.2009 22:34 - Jerson
Siriene, nechtěl. Já náhodou vypnul a žádné chyby nehledal.

(Btw velmi, opravdu velmi lituju, že ještě nikoho kompetentního nenapadlo natočit Starcraft film. Klidně animovaný.)
13.5.2009 23:22 - sirien
Jerson Varianta A - natočí se rozpočtově omezená sračka která děsně vydělá na tom že bude mít SC značku, bude to akční béčko, fanouškům to bude prosmích nebo zklamání, režísér, scénáristé i producent se tím ztrapní a to ještě navíc za předpokladu že se jim podaří získat značku, kterou firma asi nebude chtít zdiskreditovat. Do toho se nikomu moc nechce.
Varianta B - bude to super A film s hustejma efektama dějem a výbornejma hercema. K tomu potřebuješ odchytit dobré scénáristy ve chvíli, kdy mají zrovna čas, dobré herce ve chvíli kdy nemají zakázku (tj. plánuješ to několik let dopředu), známého kvalitního režiséra (těch moc není a zakázek mají dost - musí mít zájem) a dost bohatého producenta (je finanční krize) co do toho děsně investuje (v danou chvíli nesmí mít žádný jiný alpha produkt).
Něco takového neni zrovna sranda udělat.
13.5.2009 23:22 - Aljen
Dark protosov som myslel v zmysle ci exituju frakcie protosov ktore sa v priebehu tej dlhej doby co sa tato rasa vyvija odclenili a trebars menili svoju anatomiu inak alebo zaujali iny pohlad na svet (Lower species must die!).
a dalsia otazka:
Vsetci protosovia su jednoliati jak siva hmota? Existuje protosska individualita a v com sa pre nas ludi protosovia osobnostne navonok odlisuju ak ano.

Reziser a scenarista SC filmu je uz teraz uplne jasny.
Uwe Boll :D
13.5.2009 23:28 - Colombo
Aljen: a to "lower species must die!" si vzal kde, že to bylo heslo Dark Templařu?
Btw. Jerson to vysvětloval, proč nejsou invididualiste, ovlivňují tou "telepatii" prostě moc všechny kolem sebe, takže tam existuje moc velky tok informaci, myšlenek a tak jsou vice-meně všici tvarováni stejně.
13.5.2009 23:34 - Aljen
nuz jasne tom som cital (ok sice hodne davno takze si to matne pamatam, viem ze tam bola ina frakcia)
tak som sa pytal ci su volaky fakt ze krutasevil protosovia co smazia vsetko okolo vratane svojich pobratimov.
Bol to skor namet na rozmyslanie ... co moze taky dlhodoby intelektonly a geneticky cielene upravvovany vyvoj rasy vyprodukovat ako odbocku.
14.5.2009 00:26 - Jerson
Dark protossy mám, ti jsou větší individuálové. Mají odstraněné nervové úponky, take spontální telepatie je u nich velmi omezená.
Ale i jednotliví klasičtí protossové mají dost samostatné myšlení, jen své myšlenky nedokážou dost dobře skrývat před ostatními a jsou jimi neustále ovlivňováni. Je to podobné, jako když žijete ve splečnosti lidí, kteří vás velmi dobře znají a poznají změnu náladu. dušemní soukromí poměrně malé, ale stále máte vlastní osobnost.

Tedy než něco udělá protoss, je jeho plán v souladu s plánem všech ostatních protossů, kterých se to týká. Dark Protoss se může rozhodnout sám ap okud neuzná za vhodné prodiskutovat plán s ostatními, tak ostaní ani nemusí vědět, co se mu honí hlavou.

Oproti lidem jsou jedni i druzí neuvěřitelně tradicionalističtí a nespontální. Ale temní protossové se dokážou rozhodnout za méně než den/rok, což u klasických protossů nehrozí.

Nicméně ani dark protossové nejsou žádní zabijáci, i když celoplanetární genocida vlastního druhu pochází z jejich hlav. Na druhou stranu celoplanetární genocida Země pochází z hlav klasických protossů, takže si nevybereš.

Každopádně ale všichni protossové myslí jedním "jazykem", a to včetně temných. To že na zemi žily dvě miliardy lidí, které mluvily tisícem jazyků a desetitisícem nářečí a že jsi často nerozuměli i lidé mluvicí jedním jazykem, tedy že se nechápai - to je pro prostossy taky něco nepochopitelného. Kdyby se mohli divit, tak by se velmi divili, že lidé s tak odlišným myšlením vůbec můžou vytvořit nějakou kolonii, natož celoplanetární civilizaci.
14.5.2009 01:48 - sirien
(zvlášť, že je ten druh vůbec pořád ještě naživu, když podle protossům známé psychologie měl dávno vymřít na sebestruktivní nelogičnost a ovládanost jakýmisi divnými emocemi či čím, žejo... naprosto proti přirozené evoluci a biologii.)
23.6.2009 00:31 - Jerson
Sloučil jsem dohromady článek o biologii a historii protossů, ať je mám pěkně pohromadě. Při pročítání diskuse k historii mě napadlo, zda si ji Ebon nakonec přečetl, když kampaň skončila - pokud ne, tak Ebone, už můžeš (: )
24.6.2009 13:24 - Ebon Hand
Přečetl jsem si ji po poslední hře kampaně! nezapomněl jsem na ni.. :-)
24.6.2009 15:19 - sirien
A kolik z ní si tušil? :)
24.6.2009 15:30 - Ebon Hand
Docela dost, i když jsem vnímal Protosy jinak. Myslel jsem si, že ty bez copu chtějí zničit sféru a lidi bez skrupulí použít jako palivo, což se odráželo i v mích hláškách na spoluhrače. A ty s copem to chtěli navlíknout tak, že si to lidstvo způsobí samo a oni v tom budou vlastně nevinně.
Každopádně mi nikdy nepřišlo, že uvažují v nějaké dlouhověkém kontextu. Spíš jsem to vnímal, že si na zemi vedou svoje vlastní žabomyší války a lidstvo bude smutnou kulisou, která to odnese. Proto jsem se snažil najít způsob, jak se jim dostat na kobylku a získat na ně alespoň nějakou páku.
24.6.2009 16:10 - Jerson
Během tří měsíců se ten dlouhověký kontext ukazuje opravdu špatně, to je pravda.

Btw. nakonec jsi je zničil všechny, kromě těch co odlétli, takže ses jim na kobylku přeci jen dostal (: )
24.6.2009 17:50 - Ebon Hand
Jo to je jasný, že to schéma uvažování se špatně komunikuje, když jsme spolu hráli jen občas.

Sice zničil, ale nebylo z toho tak velké uspokojení, protože to byl takový jakoby vedlejší produktu. Kdybych ho usmažil tím plamenometem, mé chotky by byly uspokojeny. :-)
24.6.2009 19:15 - sirien
Si se na mě měl vykašlat úplně a prostě to tam napálit... :) (stejně si mě pak zbaběle odprásknul, tohle by aspoň bylo čestnější :) )
26.6.2009 11:35 - Ebon Hand
No to ne, do tý doby jsi byl plně na mé straně. Až když si začal sekat ty trubky, tak ses postavil proti mému cíli.. :-)
26.6.2009 11:44 - sirien
Zničení světa ani úspěšný test hybridní mimozemsko-jaderné technologie nacistickým Německem nebyly v zájmu Říše vycházejícího Slunce.
26.6.2009 11:53 - Ebon Hand
takže jsme to sehráli výborně! :-)
26.6.2009 12:50 - sirien
Tak to naprosto bezpochyby :D
18.7.2009 09:13 - Jerson
Jen abyste nebyli překvapeni, až se na Zemi objeví protossové ... už se tu roztahuje zergský Creep

(: )

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

ČAS neregistrovaní : 0.0014231204986572 sec;
Nenalezeny žádné záznamy.
1 až 20 z 25 >
ČAS 0.19383883476257 secREMOTE_IP: 54.175.59.242